“Vraćamo se na Mjesec radi naučnih otkrića, ekonomskih koristi i inspiracije za nove generacije istraživača. Dok gradimo održivo prisustvo na Mjesecu, također smo bliže i prvim ljudskim koracima na Crvenoj planeti (Mars)”, kazao je NASA-in administrator Jim Bridenstine.
NASA bilježi progres svog plana Artemis, dok su nova moćna raketa Space Launch System (SLS) i svemirska letjelica Orion bliže nego ikada svom prvom integrisanom lansiranju. Ove letjelice su u posljednjim fazama testiranja koje će kulminirati ključnim testom toplotne izdržljivosti ove jeseni.
Nakon uspješnog toplotnog testa svemirska letjelica će biti poslana u svemirski centar Kennedy na Floridi. NASA će potom zajedno lansirati SLS i Orion na put oko Mjeseca kako bi provjerila performanse letjelice, njenu sigurnost i komunikacijske sposobnosti. Prva misija nazvana Artemis I trebala bi biti izvedena već 2021. godine, ali bez astronauta.
Misija Artemis II planirana je za 2023. godinu, zajedno s ljudskom posadom. Operacija spuštanja letjelice u mjesečevu orbitu naziva se faza Artemis III, a koja podrazumijeva iskrcavanje prvih astronauta na lunarni Južni pol.
Noseći moderna svemirska odijela koja omogućavaju veću fleksibilnost i kretanje od onih koja su se koristila u misiji Apollo 11, astronauti će na Mjesecu prikupljati uzorke i izvoditi niz naučnih eksperimenata prvih sedam dana boravka na Mjesecu.
Iz NASA-e su također pojasnili da će postepeno nagomilavanje infrastrukture na površinu Mjeseca uslijediti kasnije tokom ove decenije, što će omogućiti površinske ekspedicije s više članova posade. To bi značilo izgradnju baznog kampa Artemis koji bi sadržavao nove rovere, elektroenergetske sisteme, staništa i još mnogo toga na površini Mjeseca radi dugoročnih istraživanja.