Tezu za osporavanje Republike Srpske baziraće na tome da se u njenom nazivu prepoznaje samo jedan narod, te da je on diskriminatorski po građane koji nisu Srbi, podvlačeći da je uspostavljen u Skupštini srpskog naroda BiH, bez učešća Bošnjaka i Hrvata.
Prema saznanjima “Narodnih“, Izetbegović će se pozvati i na odluku Ustavnog suda iz 2000. godine, kojom je umjesto člana 1. Ustava Republike Srpske, koji je glasio da je “RS država srpskog naroda i građana koji u njoj žive“, određeno da je “Republika Srpska jedan od dva ravnopravna entiteta u BiH, te da Srbi, Bošnjaci i Hrvati kao konstitutivni narodi, ravnopravno učestvuju u vršenju vlasti“, ali i na nedavnu odluku o neustavnosti 9. januara, Dana Republike.
– Timovi Bakira Izetbegovića iz predmeta protiv Srba, vođenih pred Haškim tribunalom i Sudom BiH, vade dijelove presuda kojim pokušavaju da dokažu da je na teritoriji RS izvršeno sistematsko i plansko etničko čišćenje svih koji nisu Srbi, pokušavajući da dokažu da je “sve kulminiralo genocidom u Srebrenici“, da je RS “genocidna tvorevina“ i da nesrpski narod pod tim nazivom ne osjeća sigurnost – tvrdi sagovornik “Narodnih”.
On dodaje da će u apelaciju Bakira Izetbegovića biti uvršten i Izvještaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice, od 10. do 19. jula 1995. godine, koji je usvojila vlada Dragana Mikerevića i obraćanje predsjednika RS Dragana Čavića, od 22. juna 2004. godine, neposredno nakon što je Vlada SDS-a i PDP-a usvojila sporni izvještaj.
Izvor “narodnih” tvrdi da Izetbegović vjeruje da će za odluku o ukidanju naziva Repubila Srpska glasati troje stranih i dvoje bošnjačkih sudija, bivših visokih funkcionera SDA, tako da će Ustavni sud, kao i u svim dosadašnjim slučajevima, odlučiti u korist bošnjačkog apelanta.
Izvor “Narodnih“ navodi da će, nakon lokalnih izbora, Izetbegović izvršiti pritisak na svoje koalicione partnere iz Saveza za promjene, da u Narodnoj skupštini RS ne podrže prijedlog da se građani o ukidanju naziva RS izjašnjavaju na novom referendumu.
(RTRS)