Od davnina, ljudi su se trudili da predvide ili čak utiču na to kog će pola beba biti. Svaka kultura, pa tako i na našim prostorima i u regionu, razvila je svoje specifične običaje i vjerovanja koja se prenose s generacije na generaciju.
Ova vjerovanja obuhvataju sve, od fizičkog izgleda trudnice, ponašanja, hrane koju konzumira.
Iako su ova vjerovanja zanimljiva i zabavna, važno je zapamtiti da nauka ima odgovor na ovo pitanje – pol djeteta je genetski određen, i ništa osim kombinacije hromozoma koje roditelji nose ne utiče na to da li će dijete biti dječak ili djevojčica.
Ipak, vjerovanja su čvrsto ukorijenjena u narodnoj tradiciji, i često služe kao način da trudnice, njihove porodice i prijatelji kroz humor i igru prožive jedan od najvažnijih perioda života. Svako od tih vjerovanja dolazi sa određenim simbolizmima, prednostima i zabavnim tumačenjima, ali jedno je jasno – nisu naučno potkrepljena.
Hajde da zaronimo u najpoznatija narodna shvatanja o polu djeteta i uporedimo ih s medicinskim činjenicama koje stvarno objašnjavaju ovaj fenomen.
Vjerovanja o dječaku: Znakovi i simboli
Stomak u obliku krastavca – Jedno od najpoznatijih narodnih vjerovanja tvrdi da ako je stomak trudnice uzak i stoji napred, poput “krastavca”, to znači da ona nosi dječaka. Smatra se da je trudnica s uskim stomakom u stvari trudna s dječakom, jer se vjeruje da se “dječakov stomak” neće širiti, dok bi kod djevojčice bio širi.
Desni bok – Vjerovalo se da je, ako trudnica nosi trbuh više na desnoj strani, znak da očekuje dječaka. Iako ovaj znak nije naučno potkrepljen, mnogi su ga i dalje smatrali prediktivnim za pol djeteta.
Svijetle bradavice – Još jedno vjerovanje vezano za dječaka jeste da, ako trudnica ima svijetle bradavice, to ukazuje na to da nosi dječaka. Tamne bradavice su pak bile simbol djevojčice.
Ishrana – Navodi se da trudnice koje nose dječaka preferiraju masnu i kiselu hranu, poput kiselih krastavaca ili masnih jela, dok one koje očekuju djevojčicu uživaju u slatkišima i voću. Hrana je često bila smatrana ključnim faktorom, iako stvarni faktor koji određuje pol djeteta nije u vezi s ishranom.
Vjerovanja o djevojčici: Znakovi i simboli
Širok stomak – U narodnom vjerovanju, ako trudnica ima širi stomak koji je vidljiv sa strane, smatrano je da nosi djevojčicu. Slično tome, ako stomak nije izbočen naprijed, nego je više sa strane, vjerovalo se da će beba biti djevojčica.
Lijevi bok – Još jedan znak koji se tumačio kao “prednost” za djevojčicu bio je kada se lijevi bok trudnice ističe. Takođe, ako trudnica tokom trudnoće izgleda “poružnjeno” ili se na koži pojavljuju pigmentne mrlje, to je smatrano znakom da nosi djevojčicu.
Jutarnje mučnine – Tradicionalno, mnogi su vjerovali da ako trudnica ima česte jutarnje mučnine, to ukazuje na djevojčicu. Iako mučnine mogu biti prisutne kod bilo kog pola djeteta, i dalje je ovo jedno od vjerovanja koja su se u narodu prenosila kao signal za djevojčicu.
Neobična vjerovanja: Prsten na koncu i rituali
Prsten na koncu – Jedno od najpoznatijih narodnih vjerovanja u vezi sa predviđanjem pola djeteta jeste prsten na koncu. Ako žena drži prsten na koncu iznad lijevog dlana, i ako se prsten pomjera lijevo-desno, smatra se da nosi dječaka. Ako se pak prsten vrti u krug, to je bio znak za djevojčicu.
Varjača i sjekira – U nekim slovenskim običajima, par koji je upravo stupio u brak, na svom vjenčanju mora pronaći ili varjaču ili sjekiru. Smatralo se da ako par nađe sjekiru, to je znak da će imati dječaka, a varjača je bila simbol djevojčice.
Ako pokušavate da dobijete dijete, a imate i određene preference po pitanju pola, tu su narodni mitovi da vam pomognu. Iako je šansa 50-50 i bez medicinske intervencije je teško da se na to utiče, mnogi se kunu u mitove i narodne priče pa su voljni da pokušaju.
Brojni faktori utiču na pol djeteta.
Sjever za dječaka
Iako bez posebnog objašnjenja, postoji teorija koja se prenosi narodnom predanjem i kaže da je dječak zagarantovan ako je ženina glava tokom seksualnog odnosa okrenuta prema sjeveru. Zato, kompas u ruke!
Parni dani su za začeće djevojčice
Iako žene nemaju ovulaciju u isto vrijeme, jedna od narodnih vjerovanja je da seksualnim odnosom tokom parnih dana povećavate šansu za djevojčicu dok su vruće noći u neparnim danima više stvorene za začeće dječaka. Pa ko vjeruje, možda je seks svaki drugi dan najbolji i najsigurniji za željeno potomstvo. Podne ili predveče, nikako usred noći ako želite da rodite djevojčicu. Jedno narodno vjerovanje kaže, naime, da je noć idealno vrijeme za začeće dječaka. Tako, imate li već jednog, a želite promjenu, bolje pričekajte do jutra. Još bolje do poslijepodneva.
Pun Mjesec
Preferirate li sinove, suzdržite se na pun Mjesec jer vaše idealno vrijeme za strasti je samo četvrtina Mjeseca na nebu. Još ako uz to odnos imate stojećki, definitivno ste povećali šansu za muško. Sa druge strane pun mjesec je idalno vrijeme da začnete žensko dijete.
Ako žena inicira, stiže žensko dijete
Inicira li žena seks, automatski su veće šanse da se začne djevojčica. Nije jasna naučna utemeljenost ove tvrdnje, ali svakako je zabavno da pokušate. Još ako se uzmu u obzir položaj, vrijeme i mjesto radnje, šansa je velika da uspijete da pobijedite majku prirodu i dobijete baš ono što želite, kaže vjerovanje.
Kosa djeteta
Imate li već jedno dijete, stvari su navodno puno jasnije, barem ako je vjerovati narodnim mitovima. Neki tvrde da ako je kosa na potiljku djeteta koje već imate ravna, pripremite se da je sljedeće muško. Ako je pak kosica kovrdžava, sljedeće dijete će biti djevojčica.
Medicinska perspektiva: Šta kaže nauka?
Iako su ova vjerovanja dio bogatog folklora i tradicije, na pol djeteta ne utiču fizički znaci, ishrana, položaj tokom seksa ili bilo koji drugi faktor izvan genetskog nasljeđa. Nauka je jasno dokazala da je pol djeteta određen od strane spermatozoida, koji nosi X ili Y hromozom. Ženski spermatozoidi nose samo X hromozome, dok muški spermatozoidi nose i X i Y hromozome. Ako X hromozom dođe sa spermatozoidom, beba će biti djevojčica (XX), a ako Y hromozom bude prisutan, beba će biti dječak (XY).
Faktori kao što su oblik stomaka, mučnine, ishrana ili bilo koji drugi spoljašnji signali ne utiču na to da li će beba biti dječak ili djevojčica. Sve ovo su folklorne predaje koje su bile zanimljive, ali nisu zasnovane na biologiji.
Dok narodna vjerovanja o određivanju pola djeteta ostaju dio kulture i zabave, nauka nam jasno kaže da je jedini pravi faktor koji određuje pol djeteta genetski kod koji se prenosi od oba roditelja.
Tačno je da su vjerovanja i običaji oko toga kako odrediti pol djeteta duboko ukorijenjeni u tradiciji, i da su kroz vrijeme postali zabavni i zanimljivi, ali treba biti svjestan da su svi ovi mitovi samo to – mitovi.
U krajnjoj liniji, najvažnija stvar je da trudnice i njihove porodice dočekaju svoju bebu s ljubavlju i veseljem, bez obzira na to koji je njen pol, prenosi Telegraf.rs.
(Nezavisne – Foto: Arhiva/Ilustracija)