Najmanje 30 vojnika i pripadnika narko bandi ubijeno je u 12 časova dugim borbama koje su usledile posle hapšenja šefa kartela Sinaloa, Ovidija Guzmana, sina jednog od najpoznatijeg meksičkog kriminalca – Hoakina “El Čapa” Guzmana. Zapaljeno je najmanje 250 vozila, a vojska je u akcijama upotrebila borbene helikoptere i avione. Pogođene su najmanje dve letelice.
Borbeni helikopteri i avioni gađali su barikade koje su na severu Meksika podigli pripadnici kartela Sinloa, pokušavajući da iznude oslobađanje Ovidija Guzmana, koga su u četvrtak uhapsile specijalne jedinice meksičke vojske.
Za 12 časova borbi ubijeno je tridesetak osoba, uključujući i deset pripadnika oružanih snaga, rekao je meksički ministar odbrane Luis Kresensio Sandoval.
Ranjeno je još tridesetak osoba, dok su policija i vojska uhapsile 21 pripadnika narko-kartela.
Sukobi vojske i kriminalaca izbili su pošto su pripadnici kartela Sinaloa pokušali da, kao i pre tri godine, napadima na snage bezbednosti nateraju vlasti da popuste i na slobodu puste sina najpoznatijeg kriminalca u istoriji ove države.
U oktobru 2019. godine, specijalci su uspeli da uhapse Ovidija Guzmana, ali su ga pustili svega nekoliko sati kasnije, pošto su se našli na meti sinhronizovanih napada bandi u Kulikanu.
Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je puštanje Ovidija Guzmana, tada, objasnio pokušajem da se zauzda nasilje i napravi balans između potrebe da se nastavi borba protiv kartela i zadrži kakav-takav mir u državi.
Meksički analitičari smatraju da su vlasti, ovaj put, bile spremne za napade kartela te je Guzman, posle serije sukoba oko aerodroma, prebačen u Meksiko siti.
U pucnjavi su pogođena najmanje dva aviona, putnička letelica kompanije “Aeromeksiko”, kao i vojni avion, koji se zapalio prilikom prinudnog sletanja. Kompanija “Aeromeksiko” je, odmah posle ovog incidenta, obustavila letove ka Kulikanu.
Lokalni mediji u tom gradu navode da su borbe počele da jenjavaju čim je avion u kojem se nalazio Ovidio Guzman poleteo sa aerodroma, ali da se pucnjava i dalje čula širom grada.
Lokalna policija je saopštila da je tokom 12 časova borbi zapaljeno oko 250 vozila, kao i da je opljačkano najmanje 25 prodavnica. Na dvadesetak mesta u gradu postavljene su barikade.
Pripadnici kartela su, tokom borbi, iz pušaka M82A1 kalibra 12,7 milimetara pucali na vojnike i letelice. Ovo oružje je u Meksiko stiglo u sklopu “Operacije paklene ulice”. Tokom ove operacije, administracija američkog predsednika Baraka Obame, bez znanja meksičkih vlasti, pustila je izvesnu količinu modernog automatskog naoružanja, kako bi pratila put oružja do šefova narko-kartela.
Oko 2.000 komada automatskog naoružanja prodato je kartelima, a oružje koje je na ovaj način „pušteno” u Meksiko upotrebljeno je u nekoliko masovnih ubistava, uključujući likvidaciju 22 civila 2014. godine, zatim u obračunu kod ranča Sol gde su ubijene 42 osobe, dok je snajperska puška kalibra 12,7 milimetara pronađena u arsenalu Hoakima Gusmana, poznatog i po nadimku „El Čapo”.
Osim u Kulikanu, sukobi policije i kartela vodili su se i u Huarezu, gde je ubijen jedan od lidera lokalne bande Ernesto Alberto Pinjon de la Kriz, poznat po nadimku “El Neto”, koji je pre nekoliko dana pobegao iz zatvora.
Ernesto Pinjon je posle prvih sukoba sa policijom, uspeo da se dovuče do automobila, ali je tokom potere uleteo u benzinsku pumpu. Teško ranjen, preminuo je na putu za bolnicu, javljaju mediji iz Huareza.
Serija akcija policije i vojske, smatraju analitičari u Meksiku, izazvaće novi talas nasilja, jer će mesto koje je do četvrtka držao “El Čapov” sin sigurno želeti da preuzmu lideri kartela u Halisku.
U tom gradu dominantan je narko-kartel “Halisko nju dženerejšn”, koji je 2021. godine oteo i mučio najmanje sedmoricu policajaca kako bi otkrili imena ostalih pripadnika snaga reda.
Zvaničnici te države nisu želeli da objave podatke o broju ubijenih policajaca, ali su istraživači agencije Poplab naveli da su od 2018. godine u tom regionu ubijena ukupno 262 pripadnika snaga bezbednosti, od kojih 36 od početka 2021. godine.
Zbog ogromnog broja ubistava, veliki broj policajaca je jednostavno evakuisao porodice i napustio posao, navodi Poplab.
U ratu narko bandi u Meksiku je od 2013. godine ubijeno 120.000 ljudi, dok se još 27.000 vode kao nestali. Meksički mediji takođe navode da se u toj državi u poslednje vreme beleži bezmalo sto ubistava dnevno i da je tokom 2020. godine ubijeno 34.600 ljudi, te zabeleženo 604 miliona krađa.
RTS