To se odnosi na obavezu PDV-a koju poreski obveznici nisu sami prijavili u svojim PDV prijavama ili su neosnovano tražili povrat PDV-a koji nije imao zakonsko uporište.
Za osam mjeseci UIO je odobrila povrat PDV-a od 722 miliona KM, što je za 14 miliona KM manje u odnosu na isti period prošle godine.
Svi zahtjevi za povrat PDV-a se kontrolišu i u skladu sa analizom rizika u UIO obveznici koji zahtijevaju veće iznose povrata ne spadaju u grupu izvoznika ili se prvi put pojavljuju za zahtjevom za povrat, obavezno budu kontrolisani prije izvršenja povrata.
Svi ostali zahtjevi za povrat PDV-a se kontrolišu u redovnim kontrolama kod poreskih obveznika.
Obveznicima za koje se u kontrolama utvrdi da su suprotno zakonskim propisima podnosili zahtjeve za povrat PDV-a i zahtjeve za poreski krediti izriču se odgovarajuće kazne.
Prema Krivičnom zakonu BiH, svako ko netačno iskazuje podatke u PDV prijavi u iznosu većem od 10.000 KM, i ukoliko se to radi s namjerom, a na bazi fiktivnog prometa, čini krivično djelo.
Za sve takve obveznike UIO priprema i Tužilaštvu BiH dostavlja izvještaje o postojanju sumnje da je počinjeno neko od krivičnih djela iz oblasti indirektnih poreza.
Svi obveznici koji posluju u skladu sa zakonskim propisima mogu i dalje računati na uredne i u skladu sa zakonskim rokovima izvršene povrate PDV-a od UIO.