Na globalnom nivou, ovogodišnji novembar bio je za 0,77 Celzijusovih stepeni topliji u odnosu na prosječnu temperaturu u uporednom periodu od 1981. do 2000. godine, te za 0,1 stepen topliji nego 2016. i 2019. godine, kada je evidentirana rekordno visoka temperatura za novembar.
Istovremeno, u Evropi je evidentirana najtoplija jesen, pokazuju podaci iz izvještaja službe EU za klimatske promjene /Kopernikus/ koji je objavljen uoči navršavanja pet godina od potpisivanja Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama.
Ova godina po temperaturi se približila najtoplijoj zabilježenoj godini do sada – 2016.
Najviša natprosječna temperatura evidentirana je u sjevernoj Evropi, Sibiru i na Arktiku, gdje je, zbog drastičnog otapanja morskog leda, zabilježen njegov drugi najniži nivo u novembru do sada.
Znatno viša temperatura od prosječne uočena je i u SAD, Јužnoj Americi, južnoj Africi, na Tibetanskoj visoravni, na području istočnog Antarktika, te u većem dijelu Australije.
Prema podacima Svjetske meteorološke organizacije, globalna temperatura od januara do oktobra bila je za 1,2 stepena Celzijusova veća od one u predindustrijskom periodu.
Izvor: Srna