Pogrešne mjere
Prije kupovine zavjesa potrebno je izmjeriti širinu i dužinu vrata ili prozora, ali i uzeti u obzir gdje će se nalaziti garniša. Neki ljudi o tome ne razmišljaju pa uzimaju mjeru od plafona ili gornje ivice prozora i na kraju kupe zavjese koje su preduge ili prekratke.
Prenisko postavljene zavjese
Ova greška je najizraženija u prostorijama s niskim plafonom jer ih vizuelno još više snižava. U tom slučaju ukoliko želite postići utisak da je prostorija viša, zavjese okačite na garnišu pričvršćenu na plafon ili uz samu njegovu ivicu.
Prekratke zavjese
Ukoliko zavjesu postavljate uz bočne stranice koje idu do poda, naprimjer, kao kod balkonskih vrata, tada svakako kupite zavjese koje idu do poda ili ga dotiču. Inače u tome mnogi griješe, pa kupe malo kraće i na kraju to ne izgleda dobro.
Nedovoljno široke zavjese
Većina zaboravi da zavjesa mora biti naborana da bi izgledala dobro pa kupe onoliko široke koliko je i sam prostor. Ipak, potrebno je zapamtiti da zavjese moraju biti najmanje dvostruko šire od prozora ili vrata koje prekrivaju.
Izbjegavanje peglanja
Izgužvane zavjese prije svega izgledaju ne uredu pa zbog toga bi bilo dobro da ne budete lijeni i da ih ispeglate jer se neće izravnati same. Uostalom, zavjese ionako ne perete toliko često, a i upečatljive su jer stoje na prozoru nekoliko mjeseci pa bi bilo poželjno da izgledaju lijepo.
Ipak, bitno je naglasiti i to da postoje zavjese i od određenih materijala koje je dovoljno okačiti na prozor odmah nakon pranja, dok su još mokre i one se zaista same izravnjaju. Međutim, trebate procijeniti sami je li to slučaj s onima koje imate u kući.
Bez stavljanja tega na dno
Materijal svake zavjese nije isti pa je zbog toga kod pojedinih potrebno staviti teg na dno kako bi stajale kako treba. Riječ je o posebnoj ivici koja je teška i zadužena je za to da zavjesa stoji na mjestu čime zadržava svoj oblik. S druge strane, postoje i lepršave zavjese kojima bi teg samo smetao.