Kako biste to spriječili, potrebno je na pravi način je njegovati i posvetiti joj dodatnu pažnju
Kosa vam je suha i beživotna
-Ne perite kosu prečesto, jer svako pranje i šamponiranje uklanja zaštitne lipide koji su zaslužni za njezin zdrav i lijep izgled. Prilikom pranja kose koristite što hladniju vodu, jer je topla voda dodatno isušuje.
-Pravi šampon za vas bi mogao biti šampon koji sadrži silikone, jer neće dodatno isušiti kosu, već će je učiniti ljepšom i lakšom za češljanje.
-Korištenje maske za kosu bi za vas trebao biti obavezna stvar. Možete koristiti kupovne ili ih napraviti sami kod kuće.
-Obavezno koristite regenerator, i to onaj koji odgovara vašem tipu kose. On će omekšati krutu dlaku i omogućiti vam lakše raščešljavanje kose.
-Nakon pranja kose, na krajeve obavezno nanesite silikon ili koju kap kokosovog ulja, kako biste ih zaštitili od vanjskih uticaja i od daljeg isušivanja.
-Ako imate suhu kosu i ne želite je dalje oštećujete – oprostite se od pegle za kosu i fenova koji nemaju funkciju zaštite od topline.
-Napravite mali ritual – bar jednom dnevno, dok se odmarate, blago izmasirajte tjeme, jer ćete poboljšati cirkulaciju i podsaknuti lojne žlijezde na lučenje sebuma (prirodne masnoće koja ima zaštitnu funkciju).
-Budite pažljivi prema svojoj kosi, nakon pranja je ne češljajte dok je mokra, i prvo češljanje neka bude sa češljem s rijetkim zupcima.
-Izbacite iz svoje kolekcije za kosu sve proizvode koji sadrže alkohol, on je najviše zaslužan za isušivanje dlake.
-Ne pravite frizure koje će lome dlaku izbacite ukosnice i gumice, i koristiti ih samo kada je to neophodno.
-Ako se farbate, u farbu možete dodati malu količinu maslinovog ulja, ne može škoditi boji, ali može koliko – toliko zaštititi kosu.
Kosa vam se brzo masti
Mnogi imaju probleme s mašćenjem kose do te mjere da im ona izgleda prljavo samo nekoliko sati nakon pranja.
Nažalost, pranje kose svaki dan i više je nego nepraktično, a šampon najčešće još jače iritira vlasište, što dovodi do još jačeg izlučivanja lojnih žlijezda. Ovaj problem dodatno se pogoršava zimi, kada zbog nošenja kape kosa postaje još prljavija i često slijepljena.
Kako prati kosu?
Kada kupujete šampon tražite onaj koji je namijenjen masnoj kosu ili za volumen. Nešto noviji šamponi protiv masne kose imaju manje hemikalija nego oni starije proizvodnje, što bi trebalo smanjiti iritaciju vlasišta. Ispirajte kosu mlakom vodom jer vruća povećava mogućnost mašćenja. Ako je ikako moguće, nemojte upotrebljavati regenerator za kosu, a ako baš morate, nanosite ga samo na vrhove kose.
Između pranja, kosu dirajte i češljajte što manje. Možete pokušati s vrlo malom količinom bebi pudera ili sa šamponom za suho pranje kako bi se upio višak masnoće.
I frizura je bitna
Vjerovali ili ne, oblik frizure koju nosite može uticati na mašćenje vaše kose. Ako vam se kosa brzo masti, odaberite frizuru koju je lako održavati i koja će vašoj kosi dati volumen. Slojevito šišana kosa ostavlja dojam punoće i iako će vam biti masna neće se tako lako primijetiti. Izbjegavajte frizuru sa šiškama, jer prvo će se po njima vidjeti da vam je kosa masna. Maknite kosu s lica što je više moguće, a ako imate dugu kosu, vežite je u visoki rep. Ako je ikako moguće, nemojte upotrebljavati fen, ali ako ne možete bez njega, sušite kosu na nižim temperaturama.
Domaći recepti
Ukoliko ste voljni isprobati nešto novo i zdravo za kosu, evo nekoliko savjeta kako to možete učiniti sami kod kuće.
-Ako imate masnu kosu, prokuhajte dvije šake svježe mente u tri decilitra vode oko 20 minuta. Poslije toga odstranite ostatke lišća mente tako da procijedite tekućinu, a nju ohlađenu pomiješajte sa šamponom.
-Ako vam je kosa suha, dobro izmiješajte 1 jaje, 1 kašiku sirćeta i 2 kašike maslinovog ulja. Nanesite dobivenu smjesu na kosu, prvo na korijen i vrhove. Zatim četkom pravilno rasporedite masku duž čitave kose. A onda je i nježno umasirajte u tjeme. Ostavite tako 15 – 20 minuta, a zatim dobro isperite.
Ženstvena