U poslednjem snimku iz kapsule Međunarodne svemirske stanice, kosmonaut Andrej Borisenko posećuje dva najstarija modula, ruski i američki i priča o specifičnostima i jednog i drugog.
Tzv. “Zvezda, je treći ruski modul koji je lansiran u orbitu u julu u 2000. godini. Za razliku od većine američkih modula, koji su dopremljeni šatlovima, Zvezda je došla na stanicu sa raketom “Proton”, i morala je sama da vrši navigaciju ka stanici.
Zvezda je srce ruskog sektora na stanici. Kontroliše sve sisteme ugrađene na stanici u našem sektoru, a kad je tek započela izgradnja stanice, ona je kontrolisala sve ne samo pojedinačni sektor – kaže Borisenko.
Zvezda sadrži dve odvojene jedinice za spavanje, medicinsku ambulantu, toalet, deo za naučna istraživanja, trpezariju i naravno zid sa slikama Jurija Gagarina i Sergeja Koroleva. Ona je prvo izgrađena za Mir-2 sovjetsku stanicu koja nikada nije uspela jer se raspao SSSR.
Borisenko vas na snimku vodi kroz prostorije i pokazuje svaku uz objašnjenje šta su.
Ovo je naša trpezarija gde jedemo, ali gde možemo i da sednemo i razgovaramo, malo odmorimo, gledamo Tv – rekao je kosmonaut koji je trenutno na svojoj drugoj misiji.
Zatim vas Borisenko dovodi u tzv. “Unity”, prvobitno imenovan kao Node-1, koji je proveo više vremena u svemiru od Zvezde.
Svi moduli moraju da se uklapaju, ali da budu konstruisani odvoje, pa tako Međunarodna svemirska stanica predstavlja sažetak kontrasta. Borisenko na snimku poikazuje trpezariju u Unity-ju gde vreme provode američki kosmonauti.
Dok posade najviše vremena provode u svojim sektorima, oni ipak mogu slobodno da se kreću bez traženja nekih posebnih dozvola. Postoje razlike u nivou prostranosti, kvaliteta vazdugha i buke između dva dela. Već godinama ruski sektor se smatrao glasnijim, ali nudeći bolji pogled kroz “prozor”, ali nakon menjanja ventilacionog sistema, razlike više i ne postoje.
I ruska i američka posada zasebno rade, ali ipak imaju mogućnost da pomažu jedni drugima, jer su obučeni da koriste opremu svoh postojećih modula.
Zahvaljujući navigacionom sistemu i sistemu pogona samo ruski modul, Zvezda, može da nastavi da nezavisno radi i odvoji se od stanice.
Iako je bilo priča o tome da će se Rusi odvojiti u sledećoj deceniji, ipak će “Roskosmos” i američka “NASA” da ostanu zajedno u orbiti barem do 2024. godine.
(blic.rs)