“Ideja je da imamo i mogućnost da neko bude sankcionisan ukoliko ne radi svoj posao, jer je činjenica da građani trpe najveću štetu ako ne bude skupštinskih zasjedanja više od dvije ili tri godine. Tu nema zaštite prava građanina i ako neko nije spreman, onda ne zaslužuje da radi to što radi. Građanima treba dati mogućnost da jasno i glasno kažu šta oni o tome misle”, istakla je Rešićeva.
Rešićeva je sinoć za Radio-televiziju Republike Srpske naglasila da je opština Novo Goražde jedina koja je usvojila budžet dok su pripremane tužbe prema pravobranilaštvu, dok je u drugim opštinama u Republici Srpskoj koje nemaju budžete izrečena mjera privremenog finansiranja.
“Ostale lokalne zajednice cijene da je njima privremena mjera nešto veoma dobro. Mi ne mislimo da je to nešto dobro za građane”, poručila je Rešićeva.
Ona je dodala da im je poznato da će opština Gradiška finansiranje lokalnih izbora pokriti iz budžetske rezerve, dok ostale lokalne zajednice u tom smislu mogu imati određene probleme ukoliko uskoro ne usvoje budžet.
Prijedlogom novog zakona o lokalnoj samoupravi omogućeno je i da Narodna skupština Skupština Republike Srpske, na prijedlog Vlade, raspusti lokalni parlament u slučaju neuspjelog opoziva načelnika ili gradonačelnika.
Vlada Republike Srpske utvrdila je 22. jula Prijedlog zakona o lokalnoj samoupravi i Prijedlog zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave./srna