Koliko sela toliko i načina pečenja praseta na ražnju, a za sve je zajedničko da se biraju mlade životinje čije meso je sočno i mekano.
Nakon što je očišćeno, prase se soli tako što se so utrljava u unutrašnjost i spolja. Količina soli se određuje prema težini praseta i obično se kreće od 2 do 3 posto. Kako bi što bolje prodrla u meso, nožem se prave rupe ispod svake plećke i buta te se napune manjom količinom.
U nekim krajevima se pored soli koriste razni drugi začini: biber, ružmarin, majčina dušica. Osim toga u prostor stomaka se mogu staviti jabuke, ružmarin ili limun koji doprinose okusu mesa. Ovako pripremljeno se ostavlja na hladno mjesto preko noći.
Na dan pečenja, trup se postavlja na ražanj, šipka se provuče kroz unutrašnjost, i dobro učvrsti pomoću viljuški ražnja. Na sredini se dodatno osigura, kičma se veže namjenskom viljuškom ili žicom za ražanj kako ne bi spao tokom manipulacije i okretanja u procesu pečenja. Noge se vežu za ražanj ili se povežu što bliže trupu. U pojedinim krajevima donji dio nogu se iskoristi da se provuku kroz rupe na trbušini i tako zatvori trup, dok drugi žicom obave zatvaranje trbušne šupljine.
Kako uši ne bi izgorjele mogu se zamotati aluminijskom folijom. Dugotrajan proces pečenja
Kako bi prase bilo dobro ispečeno, a meso sočno, veoma važni faktori su vatra i vjetar. Samo mjesto pečenja, ako je na otvorenom, treba biti zaštićeno od vjetra. Za loženje se koriste bukova ili grabova drva, ostaci od krunjenja kukuruza (komuša, kočanka, čokanjka, oklasak). Izbjegavati crnogorično drveće i nikako ne koristiti otpad.
Ražanj se okreće tokom cijelog procesa pečenja kako bi se ravnomjerno ispeklo sa svih strana. Vatra ne smije biti prejaka, a prase treba da je udaljeno od 20 do 40 cm. Pečenje traje između 3 do 5 ili 6 h u zavisnosti od težine i kako odmiče proces prase se približava vatri. Žeravice treba da je nešto više u predjelu plećki i butina.
Da bi dobilo lijepu zlatnu koricu poslije 4 h pečenja premazuje se mašću, mješavinom ulja i začina ili se prelijeva pivom. Za dobijanje hrskave kožice dodaju se treske koje brzo podignu temperaturu i kratkotrajno kao se ne bi formirali mjehurići na površini. Kada počne da kaplje mast, stavlja se pleh ispod praseta, a u nju umaču šnite hljeba.
Iskusni majstori kažu da je gotovo kada se zglobovi razdvoje, prenosi Agroklub.