Na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu predstavljena su brojna izdanja iz Republike Srpske.
Patrijarh Irinej prisustvovao je promociji projekta Udruženja Srpsko-ruski most “Dušu nisu ubili”, koji govori o stradanju Srba u BiH u 20. vijeku.
Projekat se sastoji od istoriografske monografije “Zatiranje srpskog naroda u 20. vijeku u BiH” koju je napisao Draga Mastilović i dokumentarnog filma i knjige “Dušu nisu ubili” autorke Mire Lolić Močević, koji donose 60-ak svjedočenja stradalnika i očevidaca stradanja Srba u sva tri rata u prošlom vijeku.
– U ovom filmu i knjigama govori se samo o stradanju civila. Oni svjedoče o tome što su preživjeli, snaga njihovog svjedočenja je je najveća snaga tih knjiga, naravno, uz knjigu profesora Mastilovićs koja je istoriografska monografija – kaže Lolić Močević.
Projekat je realizovan uz blagoslov patrijarha Irineja, koji poručuje da čuvamo Republiku Srpsku i ne zaboravimo stradanja, ali i da ne izgubimo svoju dušu.
– Kako ne bismo izgubili dušu moramo da se sjedinimo, da zajednički mislimo, iste istine narodne i istorijske da dijelimo i da se ne svađamo – rekao je patrijarh.
Na Sajmu u Beogradu predstavljena su i izdanja Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica- monografija “Pravosudna neistina” autora Milana Blagojevića i knjiga “Namjernom silom na Republiku Srpsku” grupe autora.
Direktor Centra i jedan od autora knjige Milorad Kojić rekao je da ova knjiga govori o NATO bombardovanju Republike Srpske i da je napisana s namjerom da se od zaborava otme 16 tragičnih dana koji su ostavili velike posljedice na Srpsku.
Recenzent knjige je potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, koji je rekao da ova knjiga svjedoči o tome da je Srpska stvorena “kada je sila koja je bila protiv nje bila nemjerljiva i kada je neprijatelj bio mnogo jači i na zemlji i na nebu i u medijima”.
– Mi smo svojom upornošću izdržali i NATO bombe, i muslimansko-hrvatsku koaliciju i nemoguću međunarodnu konstelaciju, satanizaciju, i red je da to što smo uradili ne ostane samo riječ koju spominjemo, nego da ostane pisani trag o tome – rekao je Stevandić.
Predstavljena je i knjiga Emila Vlajkija “Četnikuša”, koja privlači pažnju čitalaca u regionu.
– Tematika knjige je raspad mješovitih brakova u muslimanskom dijelu Sarajeva. To je nešto što je bilo zajedničko svima – rekao je Vlajki.
Ministar prosvjete i kulture Dane Malešević prilikom posjete štandu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Novo Sarajevo istakao je važnost akcije “Čitajmo zajedno” koja traje do kraja oktobra, a podrazumijeva da za svaku kupljenu knjigu u Zavodovim knjižarama Ministarstvo plati još jednu, namijenjenu bibliotekama u nerazvijenim opštinama u Srpskoj.
– Akcija je značajna zbog toga što želimo da biblioteke u nerazvijenim opštinama obogatimo knjižnim fondusom, i to onih knjiga koje su izdate u protekle dvije godine – naveo je Malešević.
Čitaocima je, između ostalog, predstavljena i knjiga “Petar Kočić. Život i rad”, koju je u rukopisu ostavio Vaso Glušac, priredio Zoran Pejašinović, a objavila Besjeda.
(RTRS)