Gradovi koji imaju najmanji obuhvat vakcinacije protiv morbila omaju I njaveći broj zaraženih. U Doboju taj obuhvat iznosi oko 90 odsto. Prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS na području ovog grada dvoje oboljelih od malih boginja.
Iz dobojskog Doma zdravlja kažu da roditelji vakcinu protiv morbila izbjegavaju jer su u strahu zbog pogrešnih informacija koje su se ranije plasirale. Međutim, stručnjaci kažu da su to neadekvatne informacije I da su im oni na usluzi da odgvore na svako pitanje koje imaju u vezi sa ovom vakcinom. Najefikasnija preventivna mjera protiv malih boginja je vakcinacija, poručuju stručnjaci. Obuhvat vakcinisane djece na morbile u Doboju iznosi oko 90 odsto, a efekat kolektivnog imuniteta postiže sa 98 odsto vakcinisanih. Trenutno je dvoje djece oboljelo u ovom gradu I to su u pitanju nevakcinisana ili nepotpuno vakcinisana djeca.
Milena Mićić, majka je troje, a Denisa Talić je majka dvoje djece . Njihova djeca su vakcinisana. Možda je bilo kažu nekih dilema, ali nakon dobijenih pravih informacije strah je nestao.
Prva doza protiv morbila prima se navršenih godinu dana života, a druga sa polaskom u školu. Prvi simptomi malih boginja su povišena temperatura, malaksalost, gubitatk apetita, grlobolja, konjuktivitis, pa tek onda izbijaju ospe. Dijete je najinfektivnije četiri dana prije ili poslije pojave osipa.
(Tekst: TV K3)