Na maratonu diskvalifikovano 11 hiljada trkača

September 6, 2023, 8:52 am

Diskvalifikovali 11.000 trkača nakon što su elektronski uređaji za praćenje otkrili da učesnici nisu završili cijelu trku.

Preko 30.000 trkača učestvovalo je na 40. izdanju trke u Meksiko Sitiju 27. avgusta. Ali organizatori meksičkog maratona bili su prisiljeni istražiti brojne anonimne pritužbe o varalicama.

U pritužbama se navodi da hiljade trkača nisu završili cijelu distancu. Trkači su optuženi da su koristili lična vozila i javni prevoz tokom trke kako bi “pretrčali” stazu.

Meksički maraton navodno je diskvalifikovao 11.000 trkača jer nisu uspjeli završiti stazu.

U istrazi su koristili podatke s elektronskih uređaja za praćenje trkača koji su otkrili da hiljade njih nisu prošle kroz kontrolne tačke na ruti.

Sportski institut Meksiko Sitija potvrdio je da je pokrenuo istragu o ovoj situaciji.

“Sportski institut Meksiko Sitija obavještava da će nastaviti identifikovati one slučajeve u kojima su učesnici ‘XL Mexico City Marathon Telcel 2023.’ pokazali nesportski stav tokom događaja te će poništiti njihova vremena registracije”, stoji u saopštenju.

Inače, nekoliko trkača je tvrdilo da njihov elektronski uređaj za praćenje nije ispravno radio što je dovelo do toga da njihova vremena nisu bila tačno zabilježena dok su prolazili kroz kontrolne tačke.

Ovo nije prvi put da je meksički maraton bio prisiljen diskvalifikovati trkače zbog varanja. Gotovo 6.000 trkača bilo je diskvalifikovano u trci 2017., a 20 odsto trkača nije uspjelo završiti cijelu stazu.

Organizatori su poništili rezultate i 3.090 trkača nakon trke 2018. godine.

Ovogodišnju mušku trku osvojio je Bolivijac Hektor Garibej u vremenu 2:08:23, dok je u ženskoj trijumfovala Selestin Čepkirkir iz Kenije u vremenu 2:27:17, prenosi “Tportal”.