Šarović je rekao da, nakon odobrenja Kancelarije za hranu i veterinarstvo EU /FVO/ iz Dablina, neće biti formirane nove institucije, već će Kancelarija za veterinarstvo BiH biti odgovorna za kvalitet hrane koja ide u EU.
On je podsjetio na konferenciji za novinare da je Kancelarija iz Dablina odobrila svih šest tačaka iz Akcionog plana Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Kancelarije za veterinarstvo BiH u vezi sa ispunjavanjem uslova za izvoz mlijeka u EU, uključujući i posljednje dvije koje nisu bile ispunjene.
“Ovo je važan korak u ispunjenju uslova za izvoz proizvoda životinjskog porijekla u EU”, ocijenio je Šarović i dodao da je riječ o uspostavljanju strukture ne samo za izvoz mlijeka, već i drugih proizvoda.
On kaže da je ovo odobrenje pretposljednji korak koji stoji pred BiH, dodajući da nije riješene sve obaveze i da prestoji provođenje onog što je dogovoreno sa predstavnicima inspekcije iz Dablina.
Šarović je najavio da će u parlamentarnu proceduru uputiti izmjene i dopune Zakona o veterinarstvu, Zakona o poljoprivredi i Zakona o hrani na nivou BiH, koji su pripremljeni i usaglašeni sa entitetima.
Odgovarajući na pitanje novinara da li će biti formirane nove institucije, kao što je ministarstvo poljoprivrede BiH, Šarović je rekao da neće i da se, kada je riječ o Zakonu o poljoprivredi, radi o izmjenama samo dva člana.
Šarović je istakao da će trebati određeno vrijeme da se ove izmjene zakona usvoje, te izrazio nadu da će svi prepoznati ovaj trenutak i usvojiti izmjene po skraćenoj proceduri.
“Nakon usvajanja zakona, trebaće nam određeni vremenski period da čitav sistem uhodamo, a nakon toga tokom jeseni da pozovemo FVO misiju da pregleda šta je urađeno”, rekao je Šarović i dodao da će “iskoristiti ovaj vjetar u leđa” i sve potrebno provesti.
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH LJubomir Kalaba kaže da posao tek predstoji, ali da je bitno da je Evropskoj komisiji dokazano da je pronađen pravi način rješavanja problema u BiH i da je sve ugrađeno u Zakon o veterinarstvu, koji će obezbijediti izvoz ovih proizvoda.
Kalaba je naglasio da će svaka naredna posjeta predstavnika FVO za ostale proizvode, kao što je meso peradi i konzumna jaja, biti mnogo lakša, jer će ovaj dio koji se sada rješava samo biti preslikavan u njihovim inspekcijama.
“Na ovaj način pravimo pretpostavku i za izvoz ostalih proizvoda”, rekao je Kalaba.
On je istakao da je Zakonom o veterinarstvu predviđeno da Kancelarija za veterinarstvo BiH bude centralna institucija koja će garantovati da su proizvodi koji će ići u EU zdravstveno ispravni i kvalitetni, te da nove institucije neće biti formirane.
BiH je 10. aprila dostavila odgovor FVO da namjerava da ispuni preostala dva uslova za izvoz mlijeka u zemlje EU.
Ta dva uslova se odnose na uspostavljanje centralnog odgovornog tijela za kontrolu kvaliteta mlijeka koje se može izvoziti iz BiH u EU, te samog kvaliteta sirovog mlijeka.
Usorac: Sada je na BiH da ispuni akcioni plan
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac smatra da je, nakon odobrenja od Kancelarije za hranu i veterinarstvo EU /FVO/ za svih šest tačaka Akcionog plana u vezi sa ispunjavanjem uslova za izvoz mlijeka u EU, sada sve na domaćim institucijama koje treba da ispune te tačke.
Pozdravljajući ovu odluku FVO, Usorac je rekao da je neophodno urediti zakonodavnu oblast, prije svega Zakon o veterinarstvu, kao i obilježavanje stoke i napraviti hijerarhiju kontrole mlijeka.
“Na nama je da ispunimo ono što je napisano u Akcionom planu, da bi došla komisija i dala odobrenje na izvoz mlijeka u EU”, rekao je Usorac Srni.
On očekuje da bi cijeli posao mogao biti završen do kraja godine, što bi proizvođačima mlijeka odgovaralo. “Ne bi bilo dobro da to bude poslije Nove godine”, istakao je Usorac.
On je naveo da u Republici Srpskoj ima 6.000 proizvođača mlijeka koji godišnje proizvedu oko 110 miliona litara mlijeka.
Iz Republike Srpske se trenutno oko 80 odsto mlijeka isporučuje mljekarama u Srpskoj, dok ostatak ide u Federaciju BiH.
Kancelarija za hranu i veterinarstvo EU iz Dablina odobrila je svih šest tačaka iz Akcionog plana Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Kancelarije za veterinarstvo BiH u vezi sa ispunjavanjem uslova za izvoz mlijeka u EU, uključujući i posljednje dvije koje nisu bile ispunjene.
Ta dva uslova odnose se na uspostavljanje centralnog odgovornog tijela za kontrolu kvaliteta mlijeka koje se može izvoziti iz BiH u EU, te samog kvaliteta sirovog mlijeka.