Nekontrolisana upotreba službenih vozila i „izrabljivanje“ vozača u kabinetu predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH samo su neke od primjedbi koje su iznijeli revizori tokom kontrole Generalnog sekretarijata Savjeta ministara.
U izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji za prošlu godinu, koji je sačinila Kancelarija za reviziju institucija BiH, utvrđen je niz nepravilnosti, a neke od njih ponavljaju se iz godine u godinu.
U izvještaju revizora se navodi da ukupno ostvarene neto naknade za prekovremeni rad u prošloj godini iznose 23.243 КM, a najvećim dijelom se odnose na isplatu prekovremenog rada za vozače zaposlene u Kabinetu predsjedavajućeg Savjeta ministara i Generalnom sekretarijatu, na čijem čelu se nalazi Robert Vidović iz HDZ BiH.
Prekovremeni rad
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH bio je Zoran Tegeltija, a krajem godine ga je na tom mjestu zamijenila Borjana Krišto.
– Uvidom u evidencije o ostvarenom radnom vremenu zaposlenih ustanovili smo da vozači u Kabinetu predsjedavajućeg Savjeta ministara ostvaruju prekovremeni rad tokom jedne radne sedmice u trajanju dužem od zakonom dozvoljenog. Prekovremeni rad vozača je u nekim mjesecima trajao duže od 20 sati sedmično i za isti je tokom godine isključivo isplaćivana naknada, bez da se razmatralo korištenje prava na upotrebu slobodnih sati – upozorili su revizori.
U izvještaju se dodaje da je utvrđeno da je jedan vozač u Kabinetu predsjedavajućeg u 2022. godini kontinuirano ostvarivao prekovremeni rad u trajanju od maksimalno zakonom dozvoljenih sati mjesečno, a da mu nije odobravano pravo korištenja slobodnih dana u situacijama kada je predsjedavajući duži vremenski period bio odsutan.
Putni troškovi
Revizori su primjedbu našli i kod nabavke poklona. Istakli su da je na poklone u prošloj godini potrošeno 28.925 КM, ali da nabavka nije obavljana u skladu sa internim aktom o poklonima, jer ne postoje precizni podaci o svim nabavljenim i uručenim poklonima, kao ni podatak šta je povod za njihovo uručenje.
Konstatovano je da je u decembru 2022. godine izvršena nabavka poklona u vrijednosti od 5.819 КM, ali nije evidentirano da su nabavljeni pokloni uručeni niti da se nalaze na stanju u instituciji.
U izvještaju revizora se dalje upozorava da je na putne troškove u prošloj godini Generalni sekretarijat potrošio 247.323 КM, od čega na službena putovanja u inostranstvo 236.314 КM.
Ukoliko se uporede putni troškovi u odnosu na 2021. godinu, revizori su konstatovali da su oni veći za čak 191.819 КM.
– Ni u 2022. godini nije obezbijeđen adekvatan sistem kontrola nad planiranjem, odobravanjem i realizacijom službenih putovanja. Planiranje službenih putovanja nije realno uspostavljeno, sačinjava se pregled planiranih godišnjih putovanja, ali nije usaglašen sa odobrenim finansijskim sredstvima. Planirana vrijednost putovanja je znatno veća od vrijednosti budžetom odobrenih sredstava za ove namjene – ističe se u revizorskom izvještaju.
Slabo planiranje
Dodaje se da prilikom realizacije konkretnih putovanja, Služba za protokolarne poslove, koja je zadužena da za potrebe Savjeta ministara BiH obavlja poslove organizovanja protokolarnih, diplomatskih i drugih vrsta sastanaka, planom potrebnih finansijskih sredstava je predvidjela iznose koji su znatno manji od sredstava stvarno potrebnih za realizaciju konkretnog putovanja.
Tako, na primjer, kako navode revizori, za realizaciju jednog službenog puta okvirno je planirano i traženo 50.000 КM, ali su u toku putovanja zahtijevana značajna dodatna sredstva.
Revizori ističu da navedeno ukazuje na slabost planiranja troškova putovanja, što za posljedicu može da ima stvaranje obaveza za koje nisu obezbijeđena budžetska sredstva, kao i organizacione poteškoće tokom realizacije službenog putovanja.
Nepravilnosti su uočene i prilikom pravdanja troškova službenih putovanja u inostranstvo jer se ne prilaže dokumentacija iz koje bi se jasno i nedvosmisleno zaključilo ko i u kom obimu snosi troškove službenih putovanja.
Prilikom pravdanja troškova službenih putovanja, kako navode revizori, uz putni nalog ne prilaže se pozivno pismo ili neka druga protokolarna korespondencija iz koje bi se nedvosmisleno potvrdilo ko snosi troškove putovanja, a što je važna činjenica – obvezan podatak za ispravan obračun putnog naloga, odnosno za priznavanje troškova službenog putovanja.
Haos sa službenim vozilima
Ukupni izdaci za upotrebu službenih vozila u 2022. godini iznose 158.462 КM i u odnosu na prethodnu godinu veći su za 27.173 КM.
Generalni sekretarijat je u prošloj godini raspolagao sa sedam službenih vozila od čega se tri službena vozila koriste za potrebe rada Kabineta predsjedavajućeg, a četiri za rad Generalnog sekretarijata. Pravo na korištenje vozila 24 sata dnevno dato je predsjedavajućem Savjeta ministara BiH i generalnom sekretaru.
– Sistem internih kontrola nad upotrebom vozila koja se koriste za potrebe rada Kabineta predsjedavajućeg nije uspostavljen adekvatno, jer i dalje ne postoji cjelovita i pouzdana kontrola nad upotrebom službenih vozila. Putni nalozi za korištenje službenih vozila nisu popunjavani u skladu sa propisima koji regulišu ovo područje – upozorili su revizori.
U izvještaju se pojašnjava da su nalozi za korištenje službenih vozila popunjeni nečitko i da korisnik vozila u propisani obrazac ne upisuje sve tražene podatke o korištenju vozila. Prilikom točenja goriva ne upisuje se stanje na kilometar satu, mjesto sipanja goriva, niti izvršenu uslugu ovjerava potpisom i pečatom benzinska pumpa koja je pružila uslugu.
Pored toga, u nalozima za službena vozila ne upisuju se ni podaci ko je upravljao vozilom, zatim vozač svojim potpisom ne potvrđuje da je vozilo preuzeo, vrijeme polaska i dolaska se takođe ne upisuje, niti se evidentira ukupno pređena kilometraža.
Revizori su uočili neusaglašenost podataka navedenih u putnim nalozima sa podacima u evidencijama o službenim putovanjima i prisustvu na poslu.
Kancelarija za reviziju dalje upozorava na uočene nepravilnosti kada su u pitanju reprezentacije. Ističe se da se na računima za usluge eksterne reprezentacije u Kabinetu predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH uglavnom ne navode adekvatna obrazloženja kojim se potvrđuje konkretan povod i osnovanost nastanka troškova.