Univerzitetska dečja klinika Tiršova u Beogradu ostvaruje više od 90 odsto uspješnih izlječenja malignih bolesti kod djece, izjavio je danas načelnik odjeljenja hematologije na ovoj klinici Dejan Škorić.
Povodom Međunarodnog dana djece oboljele od raka, 15. februara, Škorić je naveo da uspješnost izlječenja, uz inovativne i savremene metode liječenja, u Srbiji iznosi 92 odsto kod određenih vrsta leukemije.
“Inovativne terapije napreduju i pojavili su se novi lekovi, tako da i mi danas sa ponosom ističemo da u Tiršovoj imamo rezultate koji se porede se najrazvijenijim zemljama, kao sto su Francuska, Nemačka, Italija”, istakao je Škorić.
Škorić je dodao da na izlječenje utiču rano otkrivanje i tačna dijagnoza, dok je podizanje svijesti važan zadatak za sve, saopšteno je iz Univerzitetske dečje klinike Tiršova.
On je napomenuo da je leukemija maligna bolest krvi i da se najčešće bolest tog tipa razvija u dječjem uzrastu, i to u 95 do 99 odsto slučajeva akutna leukemija, a samo u jedan do pet odsto hronična granulocitna leukemija.
“Bolest kreće naglo, a najčešće se manifestuje poremećajima u krvnoj slici koji dovode do brojnih simptoma i znakova. Deca imaju povišenu telesnu temperaturu, bleda su, lako se zamaraju, imaju tačkice i modrice po koži, gubitak apetita i ponekad jake bolove u kostima. Leukemije se javljaju od najranijeg uzrasta, pa sve do 18 godine”, ukazao je Škorić.
On je naveo da djeca često nemaju sve simptome, već su samo neki prisutni, a klinička slika nije uvijek ispoljena u potpunosti zbog čega su pregledi kod pedijatra od izuzetnog značaja da se bolest otkrije na vrijeme.
Najpreciznija za dijagnostiku je, kaže on, molekularna genetika, koja pomaže u određivanju podtipova akutnih leukemija, što je izuzetno bitno za dalju jasnu prognozu bolesti kod pacijenta.
Prema njegovim riječima, hemioterapija je ključ i glavna terapija u liječenju, koje počinje odmah nakon postavljanja dijagnoze.
“Jako je važno što se napušta radioterapija u lečenju akutnih leukemija, imajući u vidu da može biti uzročnih drugih kasnijih malignih bolesti, dok se od hemioterapije deca oporave od neželjenih dejstava”, naveo je Škorić i ukazao da se transplantacija koštane srži primjenjuje uglavnom kada se bolest vrati.
Izvor: SRNA