Osiguranici koji su koristili svoja prava iz zdravstvenog osiguranja u 2021. godini bili su privremeno nesposobni za rad 703.000 dana, u nešto više od 15.000 slučajeva.
Poredeći sa prethodnom godinom, riječ je o smanjenju od gotovo 15.000 dana, kao i povećanju od 1.140 slučajeva. Dakle, broj ukupnih dana na bolovanju je smanjen ali je povećan broj radnika koji su bili na bolovanju.
U Republici Srpskoj je u 2021. godini izdato oko 5,7 miliona recepata, što je za približno 41.500 recepata manje nego 2020. godine.
Ove podatke je publikovao Zavod za statistiku RS, pozivajući se na informacije koje su dobili od Fonda zdravstvenog osiguranja.
U Republici Srpskoj je u 2021. godini bilo je nešto više od 857.000 zdravstvenih osiguranika, što je za oko 55.000 manje nego godinu prije.
Kompletna zdravstvena zaštita građana Srpske finansira se gotovo u potpunosti iz doprinosa, a zaposleni su i jedina kategorija osiguranika čiji je prosječni mjesečni prihod veći od prosječnog mjesečnog troška za zdravstvenu zaštitu.
Prihodima od doprinosa preko 80 odsto čine prihodi od zaposlenih, dok ostale kategorije osiguranika učestvuju znatno manje u prihodima Fonda, kažu u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.
– Na primjer, prosečni mjesečni prihod penzionera, koji su najčešći korisnici zdravstvene zaštite, iznosi oko četiri KM i pokriva svega 4,19 odsto prosječnog mjesečnog troška po osiguraniku. Dodatna otežavajuća okolnost je nepovoljna struktura osiguranika (npr. zaposleni čine oko 36 odsto osiguranika, a penzioneri oko 33 odsto), neredovne uplate doprinosa, rad na crno i slično – navode u Fondu ZO.
Ove godine je smanjena stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 12 na 10,2 odsto. Osnovni i gotovo jedini izvor finansiranja su doprinosi za zdravstveno osiguranje iz kojih se finansira cjelokupni zdravstveni sistem.
Srpskainfo.com (Foto: RAS Srbija)