Na autizam treba gledati kao na različitu sposobnost, a ne kao na nesposobnost i autističnoj djeci treba pomoći u socijalnoj interakciji, navode iz Instituta za zdravlje i bezbjednost hrane Zenica povodom 2. aprila, Svjetskog dana svjesnosti o autizmu.
“Dijete je prije svega – dijete. Autizam je samo jedan od aspekata karaktera i ne određuje ga kao osobu”, naglašavaju iz Instituta.
Navode da autistična djeca razmišljaju konkretno i jezik tumače – doslovno, te da je važno ohrabriti drugu djecu da ih pozovu da im se pridruže u igranju sa loptom.
“Moguće je da će biti oduševljeni što su uključeni u igru. Najbolji su u igrama koje imaju jasan početak, tok i kraj”, dodaju iz ovog instituta.
Naglašavaju da su uz podršku i vođenje mogućnosti veće nego što se misli.
“Zbog pažnje koju posvećuju sitnim detaljima i sposobnosti da se veoma fokusiraju mogu postati novi Ajnštajn ili Mocart, a strpljenje, pomoć i razumijevanje će im u tome biti presudni”, ističu iz ovog instituta.
Iz Instituta navode da je zbog prirode nastanka i manifestacije autizam vrlo složen zdravstveni poremećaj i dodaju da se, iako nema zvaničnih podataka o tome koliko je djece sa autizmom u BiH, pretpostavlja da ih je više hiljada.
“Statistike evropskih udruženja govore da od 1.000 djece šest ima pokazatelje autizma”, navodi se u saopštenju Instituta.
SRNA