Podsjetili su da Karan niti jednom rječju nije osporio pravo da se izdaju digitalni certifikati vezani za lična dokumenta.
– Za ovo je potrebno stvoriti pravni osnov i jedini način da se ovi certifikati izdaju jeste da zahtjeve obrađuje nadležno Ministarstvo unutrašnjih poslova, kako je definisano propisima. Paralelno sa navedenim, potrebno je u potpunosti uskladiti pravni okvir, jer je Zakon o digitalnom potpisu BiH iz 2006. godine, Zakon o IDDEEA iz 2008. godine, a Zakon o ličnih kartama iz 2012. godine. U međuvremenu se značajno izmjenila pravna regulative u Evropskoj uniji, kao i sigurnosni standardi koji nisu uspostavljeni na BiH nivou – navodi MUP Srpske.
Iz MUP-a upozoravaju da je na način na koji se radi u IDDEEA rizikuje kompletan sistem evidencija u BiH.
Poručili su Ministarstvo unutrašnjih poslova, ni Republika Srpska ovo neće dozvoliti i neće dozvoliti da se niti jedna nadležnost otme Republici Srpskoj.
– IDDEEA ima svoju ulogu u sistemu izdavanja ličnih dokumenata i tu ulogu, kao tehnička podrška mora nastaviti da obavlja. Ni manje ni više. Građani se mogu obraćati samo MUP-ovima za sve usluge, a svaki pokušaj otvaranja nekih kancelarija pod plaštom digitalizacije nije zakonit i nije moguć. Za takve pokušaje će se tražiti svaka vrsta odgovornosti. Pozivamo IDDEEA i nadležne na nivou BiH da se građani prestanu obmanjivati i da se nastavi sa zajedničkim radom u skladu sa Ustavom i zakonima – zaključila su u MUP-u Srpske.
(RTRS – Foto: Ilustracija/Arhiva)