MSP sutra izriče presudu po tužbama Srbije i Hrvatske

February 2, 2015, 4:27 pm

Srpski pravni tim očekuje da Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu odbije hrvatsku tužbu protiv Srbije, kao i da utvrdi da su oružane snage Hrvatske tokom i poslije akcije “Oluja” počinile masovne zločine nad srpskim nadorom, dok su pravni eksperti uvjereni da će obje tužbe biti odbačene.

Očekuje se da će sud najprije izreći svoju odluku povodom tužbe Hrvatske protiv Srbije koja je podnesena 1999. godine, a potom i povodom protivtužbe Srbije protiv Hrvatske iz 2009. godine.

Presuda MSP  biće  konačna, jer na nju ne postoji pravo žalbe, a države će biti u obavezi da po njoj postupe.

Šef srpskog pravnog tima Saša Obradović rekao je da očekuje da tužba Hrvatske bude odbijena.

“Što se tiče protivtužbe Srbije koja se odnosi na operaciju “Oluja” i zločine koji su izvršeni u toku i po završetku te operacije, mi ostavljamo sudu da ocijeni da li su se u tim zločinima stekla bitna obilježja krivičnog djela genocida”, dodao je Obradović.

U svakom slučaju, kako je naveo, pravni tim očekuje da sud konstatuje da su se masovni zločini dogodili i da to na neki način bude prepoznato bar pred MSP-om, pošto nije pred haškim Tribunalom.

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi pak očekuje da će i hrvatska tužba i srpska protivtužba za genocid pred Međunarodnim sudom pravde biti odbačene.

On je prošle sedmice u izjavi za “Mađar so” podsjetio da su se početkom devedesetih godina događali strašni zločini i u Hrvatskoj, ali da za razliku od Bosne i Hercegovine, haški tibunal nije nikog osudio za genocid počinjen u Hrvatskoj.

“Ne samo da niko nije osuđen, nego niko nije ni tužen za genocid. Zbog toga nije vjerovatno da će MSP osuditi bilo Srbiju, bilo Hrvatsku, jer je nadležan samo za slučajeve genocida”, rekao je Varadi.

Direktor Dokumentaciono-iformacionog centra “Veritas” Savo Štrbac očekuje da će Međunarodni sud pravde u Hagu sutra presuditi da je Hrvatska počinila genocid nad Srbima tokom i nakon akcije “Oluja”, 1995. godine.

“Očekujemo da sud prihvati osnovni tužbeni zahtjev Srbije, a to je da utvrdi da je Hrvatska tokom i nakon akcije `Oluja` prekršila Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida”, rekao je Štrbac.

On je ukazao da će, u slučaju da budu odbijeni hrvatski i srpski tužbeni zahtjev, obrazloženje presude postati veoma bitno, zbog ocjene šta je to što se Srbima u Hrvatskoj dogodilo.

Štrbac je objasnio da će sud kroz obrazloženje morati da odgovori šta je to što se desilo Srbima i u cijelom ratu i u samoj akciji “Oluja”, u kojoj je ubijenio skoro 2.000, a protjerano više od 220.000 ljudi, i još se ta akcija slavi kao dvostruki državni praznik.

On je istakao da sud mora makar konstatovati da su to bili masovni zločini, koji se, ako ne kao genocid, mogu kvalifikovati kao drugi ratni zločini – zločini nad civilima, zarobljenicima, nad imovinom.

“To je mnogo više nego što smo imali do sada, jer do sada nismo imali ništa osim sramotne, oslobađajuće drugostepene presude Haškog tribunala, kojom su oslobođeni hrvatski generali i minimizirana stradanja Srba”, rekao je Štrbac.

Bez obzira kakve budu odluke MSP-a po tužbama Srbije i Hrvatske one su i obavezujuće za sve članice UN.

Ukoliko bi sud izdao neki nalog državi, na primjer u pogledu naknade štete, onda bi ta država bila dužna da po njemu postupi.

Međutim, sud u ovoj fazi postupka ne donosi odluku o konkretnoj naknadi štete, već ostavlja izvjestan period državama da se o tome dogovore. Ukoliko do dogovora ne dođe, države bi opet išle pred sud sa specifiranim zahtjevom.

Što se tiče sprovođenja takve odluke, njeno izvršenje nadgledao bi Savjet bezbjednosti UN.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *