Ne postoji jedna dijeta koja je efikasna za sve. Prema kineskoj medicini, redukovanje unosa kalorija samo po sebi neće dati dugoročno željene rezultate, samo će da pogorša stanje u ionako iscrpljenom organizmu.
Činjenica da imate previše kilograma, kaže ova drevna medicina, samo je simptom unutrašnjeg energetsko-zdravstvenog problema, ne njen uzrok. Da biste ga rešili, treba se usmeriti na uzrok, a ne samo simptom.To ne znači da su Kinezi imuni na debljinu. Statistika kaže da je u Kini u 2002. godini bilo 70 miliona gojaznih osoba, a taj broj se pripisuje pomami za svime što dolazi sa Zapada, pa tako i zapadnjačkom hranom. Problem prekomerne težine nije samo u jednostavnoj činjenici da previše jedemo, nego u tome što jedemo neprikladnu hranu na neprikladan način, s istim takvim emocijama i načinom života.
Umorni, usporeni i stalno gladni
U kineskoj tradicionalnoj medicini postoje različite dijagnoze i scenariji kako je do prekomerne težine došlo, ali najčešći je deficijencija ili disbalans energije u slezini. Prevedeno na najjednostavniji jezik, to bi značilo da slaba probava ne dopušta telu da efikasno apsorbuje i transportuje hranu.
Dakle, bez obzira na to koliko količinski ili kvalitetno jeli, nakon obroka ste umorni, usporeni i vrlo brzo gladni jer vaše telo ne dobija nutrijente iz hrane. Sve to čini proces mršavljenja izuzetno teškim i sporim. To vas pak tera da ponovno jedete i eto vas u začaranom krugu.
Simptomi neravnoteže slezene
Prema hrani za kojom žudite moguće je odrediti šta vam se događa u telu. Želja za previše masnom, previše obrađenom, preslatkom ili prehladnom hranom, kao i hladnim napicima, govori o neravnoteži u telu, a dodatno može da ošteti probavu. Kasno jelo pogotovo oštećuje sistem za verenje.
Klasični simptomi neravnoteže slezine su nadutost, preterana potreba za slatkim, izbirljivost i prebiranje po hrani, alergije i intolerancija na hranu, obešena koža (slezinski meridijan daje energiju i koži). Ukus slatkog direktno je povezan sa slezinom i želucem. Kad telo traži slatko, to je znak da ne dobija dovoljno energije iz hrane, ali jedući slatko, taj problem samo pogoršavamo.
Zdravi kineski slatkiši
Čim probate kineske zdrave slatkiše, brzo vam postane jasno koliko su čokoladice i bombone daleko od zdravog. U pitanju su pločice veličine kovanice, napravljene od ceđenog voća slatko-slano-ljutkastog ukusa. Druga poslastica je od usoljenih šljiva. Nakon toga, čokolada najednom gubi svoju draž.
Kad jedemo previše slatkog, to stvara vlagu i sluz u našem telu, a sluz se skladišti u pluća, što može da dovede i do astme. Kad sluz počne da se nakuplja u plućima, telo pokušava da je se reši tražeći masnu i začinjenu hranu. To dalje dovodi do neravnoteže u bubrezima i reproduktivnim organima, što vas čini još umornijima, zamagljenog uma i sa osećajem težine u tela. Zauzvrat, organizam pokušava to da izbaci čineći vas ljutitima, nemirnima i previše osetljivima.
Zabrinutost i preterano razmišljanje
S obzirom na to da slezinski energetski meridijan daje energiju našim kognitivnim procesima, duboka zabrinutost i preterano razmišljanje često idu ruku pod ruku s ovom neravnotežom i dodatno je jačaju. Kad ljudi vežbaju, osim što troše prekomerne kalorije, zapravo bistre i svoj um, a time dodatno čiste i energiju slezine koja zauzvrat može kvalitetnije da vari i distribuira energiju iz hrane.
Slezina proizvodi energiju zvanu Qi, koja podstiče proizvodnju krvi. Možda vam to zvuči strano jer je teško predočiti nešto što ne vidimo merenjem ultrazvukom, kolor doplerom ili rendgenom, ali možete da pokušate da živite prema načelima ove dalekoistočne medicine i da se lično uverite u dobrobiti. Da biste rešili problem prekomerne težine i problema u vezi s njom, potrebno je da osnažite energiju slezine.
Šta smete, a šta ne
Pijte tople napitke pomalo tokom celoga dana. Previše tečnosti (više od dve litra dnevno) koju pijete da ne biste bili gladni samo će dodatno da ošteti sistem za varenje. Izbegavajte sirovu hranu koliko je moguće. Naravno da je sirovo zdravo, ali u vašem slučaju hladna i sirova hrana, poput velike salate, mogu dodatno da uklone već odsutnu energiju vatre iz sistema za varenje. Tako ćete još više da usporite mršavljenje i od sirove hrane bićete naduti i umorni.
Jedite radije kuvane i obroke koji se lako vare. Smanjite unos kafe. Pojačava vlagu i sluz u telu pa, iako je često preporučuju za mršavljenje, bolji izbor su neki crni čajevi koji će da unesu energiju drva i tako da podstaknu vatru u telu. Ne treba spominjati da treba da izbegavate prženu i generalno masnu hranu, slatkiše, grickalice. Sva ta hrana pojačava vlagu u telu, slabeći probavnu energiju.
Jedite posvećeni hrani. Isključite televizor, pomerite novine, knjigu i mobilni telefon i jedite svesno. Pomolite se i zahvalite pre jela ili jednostavno nakratko zažmurite i pustite da se um utiša. Dan po dan čućete svoje telo sve bolje i znaćete kada treba da stanete bez pogleda na vagu.
Nekoliko jednostavnih saveta koji uvek važe: nikad ne pijte hladne i ledene napitke. Neka budu sobne temperature i iznad nje. Pojedite svoj najobilniji obrok između 7 i 11 sati ujutro, kad je probava najintenzivnija. Obično sledi pitanje ostalih koji nemaju problem prekomerne težine da li moraju i oni tako. Odgovor je ne. Ovime pokušavamo da osnažimo sistem za varenje, a tad mu je energija najjača. Svakodnevno lagano vežbajte barem pola sata kako biste podstakli blokiranu energiju slezine i tako olakšali mršavljenje. Spavajte dovoljno i ležite pre 23 sata kako vaše telo sutradan ne bi kreiralo lažne signale o gladi./kurir