U Mrkonjić Gradu danas je, povodom Dana opštine i 21 godine od povratka stanovništva na svoja ognjišta, u kapeli Svetog apostola Marka na pravoslavnom groblju služen parastos za sve stradale u proteklom ratu.
Nakon parastosa, brojne delegacije položile su vijence na spomen-obilježje masovne grobnice i centralni spomenik poginulim borcima Vojske Republike Srpske na Trgu srpske vojske.
Obilježavanju je prisustvovao i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, koji je rekao da se dan povratka u Mrkonjić Grad obilježava nizom manifestacija, te podsjetio na strašne razmjere zločina nad Srbima na ovom području u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu – ljudske žrtva i materijalna razaranja.
“Ta prva slika, prvi dojam kad smo se vratili u Mrkonjić, bila je stravična i to govori o istorijskoj i ideološkoj mržnji hrvatskog naroda prema svemu što je srpsko”, dodao je Savanović.
On je poručio da srpski narod iz svega toga mora izvući pouku u smislu preoblikovanja svijesti, da mu se u budućnosti ne bi slično dešavalo.
Savanović je dodao da se posljedice rata i danas osjećaju, posebno u privrednom razvoju, jer je sva oprema iz fabrika uništena i opljačkana.
Načelnik opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić kaže da 21 godinu zaredom ponavljaju istu priču – da za zločine treba konačno neko da odgovara.
“I sad molimo i apelujemo da se konačno iz ladica u Tužilaštvu BiH izvadi predmet vezan za zapadnu Krajinu i za Mrkonjić i da se tužba pokrene, jer neko mora odgovarati za masovnu grobnicu u Mrkonjiću”, istakla je Aničićeva.
Ona je napomenula da je grad saniran od ratnih razaranja, ali da se posljedice još osjećaju.
“Još nosimo teret razaranja, opljačkali su nam kompletne fabrike, odnijeli mašine. Naš prioritet je razvoj privrede i mi se trudimo koliko možemo da utičemo na povećanje broja radnih mjesta”, rekla je Aničićeva.
Nakon polaganja vijenaca, u galeriji Doma kulture otvorena i izložbe slika “Heroji Hercegovine” Biljane Ristić, a večeras će biti održan godišnji koncert Kulturno-umjetničkog društva “Petar Prvi Karađorđević Mrkonjić”.
Dan opštine je ustanovljen kao dan sjećanja na 4. februar 1996. godine kada su se, poslije petomjesečnog izbjeglištva, Mrkonjićani vratili na svoja ognjišta.
Jedna od najvećih grobnica u Republici Srpskoj otkrivena je u Mrkonjić Gradu, gdje je pronađeno 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civil, 97 boraca Vojske Republike Srpske, tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Srpske. Među ekshumiranim je 10 žena.
U manjim grobnicama u ovoj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP Republike Srpske.
Na području opštine Mrkonjić Grad tokom 117 dana hrvatske agresije porušeno je i zapaljeno više od 2.000 stambenih objekata, dok je 6.000 kuća oštećeno i opljačkano.
Ratna šteta procijenjena je na 670 miliona maraka.
Iako se zna ko su počinioci, za zločine u Mrkonjić Gradu niko nije odgovarao.
(Srna)