Može li brzina hodanja da ukaže u kakvom stanju nam je srce

September 29, 2024, 9:30 am

Brzina hodanja može da nam ukaže kakvog nam je zdravlja srce, a studije pokazuju da oni koji brže hodaju imaju manji rizik od srčanih bolesti.

Brzina hodanja ukazuje na dobru kondiciju i zdravu mišićnu masu

Dakle, možemo li zaista da zaštitimo svoje srce ako ubrzamo tempo hodanja. Odgovor na ovo pitanje je komplikovan, kaže kardilog dr Ashish Sarraju iz Cleveland Clinic. Teorija o brzini hodanja i zdravlju srca odražava osnovnu istinu u svijetu kardiologije – naša kondicija i nivoi snage mogu da pomognu u predviđanju ukupnog rizika od razvoja srčanih bolesti.

“Svako ko je sposoban brže da hoda znak je dobre kondicije i zdrave mišićne mase. To je mjerilo naše snage, kao i svaka druga fizička aktivnost. To čini tempo hodanja korisnim barometrom za zdravlje srca i opšte zdravlje. Ako je vaša kardiorespiratorna kondicija visoka i nivo vaše aktivnosti visok, zdravlje vašeg srca će biti bolje”, poručuje dr Sarraju.

Kada jedemo zdraviju hranu i krv bolje teče kroz naše tijelo

Praćenje tempa hodanja može da ima potencijalne prednosti. Ako počnemo da hodamo sporije nego ranije ili se osjećamo kao da se borimo da uradimo ono što nam je nekada bilo lako, to može da bude suptilan simptom većeg problema.

“Smatrajte šetnje kao test stresa koji možete da radite svaki dan. Ako primijetite promjene, to može da pomogne i vama i ljekaru da se nešto dešava sa vašim zdravljem”, poručuje dr Sarraj i dodaje da uprkos tome što su kardio vježbe važne, previše je pojednostavljeno misliti da jačanje zdravlja srca zahtijeva samo brže hodanje.

Hrana koju jedemo, kaže dr Sarraj, takođe utiče na rad srca i kardiovaskularnog sistema, na primjer. Kada jedemo zdraviju hranu i krv bolje teče kroz naše tijelo, a kada konzumiramo krofne i čizburgere, krvni sudovi počinju da se zagušuju. Pušenje takođe može da ošteti srce, baš kao i  prekomjerna konzumacija alkohola, podsjeća dr Sarraj.

“Mnogo je faktora koji utiču na zdravlje srca. Ne radi se samo o težnji da se postigne određena brzina hoda. Svako treba da pokuša da učini najbolje što može svakog dana kako bi na svim poljima zaštitio svoje srce”, ističe dr Sarraj.

Brzina hodanja određuje i kondiciju a što je ona bolja to pomaže zdravlju srca

“Postoji definitivan aspekt obrnute uzročnosti. Teško je razdvojiti to dvoje. Ali, kao krajnji zaključak se nameće činjenica da povećanje kondicije na kraju pomaže zdravlju srca”, kaže dr Sarraj.

On podsjeća da je sve popularnija nova izreka koja kaže da je “sjedenje novo pušenje”. To je efikasan način da se ljudima dočara i naglasi kako sedentarni način života može da doprinese razvoju duge liste zdravstvenih problema, uključujući i bolesti srca.

Zbog toga Američko udruženje za srce (AHA) preporučuje najmanje 150 minuta vježbi umjerenog intenziteta svake nedjelje kako bi se održalo zdravlje, a dr Sarraj naglašava da bi brza šetnja mogla da se klasifikuje kao aktivnost umjerenog intenziteta.

“Nažalost, samo oko 1 od 5 odraslih i tinejdžera dosljedno postiže taj nedjeljni cilj vježbanja. A hodanje može da bude dobar način da se preokrene taj trend. Bolje je kretati se više nego manje. A kada jednom stanete na noge i ‘prohodate’ malo, možda ćete se natjerati da nastavite dalje i budete još bolji u redovnoj fizičkoj aktivnosti. A napredak će te svakako da vidite i osjetite”, poručuje dr Sarraj, prenosi Telegraf.

(Nezavisne – Foto: Ilustracija/Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *