Može li Bosna i Hercegovina zbog “Slučaja Kovačević” postati jedna izborna jedinica prilikom izbora za Predsjedništvo BiH i Dom naroda Parlamentarne skupštine još uvijek nije sasvim jasno.
Sud za ljudska prava u Strazburu mogao bi da objavi presudu po apelaciji Slavena Kovačevića, savjetnika predsjedavajućeg i hrvatskog Predsjedništva BiH Željka Komšića, kojom bi BiH praktično postala jedna izborna jedinica.
Dok iz Srpske negoduju i kažu da je riječ o opasnoj igri raspakivanja Dejtona, presuda Evropskog suda za ljudska prava naišla je na oduševljenje u Federaciji BiH.
Iako presuda još uvijek nije zvanično objavljena, pojedini federalni mediji kažu da je Sud presudio u korist apelanta Slavena Kovačevića, savjetnika u Kabinetu člana Predsjedništva BiH Željka Komšića,navodeći da su njegova prava prekršena zbog toga što nije u mogućnosti glasati za kandidate koji ne pripadaju konstitutivnim narodima i ne žive u određenom entitetu.
Ukoliko ovakva presuda zvanično ugleda svjetlost dana, to bi značilo da Strazbur predviđa formiranje jedne izborne jedinice kada su u pitanju izbori za Predsjedništvo BiH i Dom naroda Parlamentarne skupštine. Poruka zvaničnika srpske iz redova vlasti i opozicije jasna – ovakva presuda značila bi raspakivanje Dejtona i ne smije se provesti.
“Mogu donijeti kakve god odluke žele, to se nikad neće desiti. U mirnodopskim uslovima žele da ostavre neke svoje ratne ambicije. Dok Bosna i Hercegovina djeluje po Ustavu iz Dejtona od te priče nema ništa”, kaže predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Sličan stav i iz opozicije. Kažu, nagovještaj presude iz Strazbura u potpunosti neprihvatljiv. Republika Srpska ne smije pristati na ovakve odluke bez obzire gdje one bile donesene.
“Ljudi koji žive u Republici Srpskoj imaju svoje pravo i to pravo će i iskoristiti kao što su ga i do sada iskorištavali, da izaberu svog člana Predsjedništva BiH kao i Delegate u Domu naroda. Sve drugo je prekrajanje istorije, opasna igra raspakivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i prizivanje nekih zlih duhova iz prošlosti koji su na kraju tragično završili”, smatra predsjednik SDS-a Milan Miličević.
“Odluka Suda u Strazburu potpuno izlazi iz Dejtonskog ustavnog okvira i to više nije Bosna i Hercegovina”, kaže predsjednik PDP-a Branislav Borenović.
Da je Evropski sud ovom odlukom još jednom dokazao da ne razumije Ustav BiH smatra i pravnik Ognjen Tadić.
Dok iz Srpske negoduju, presuda Evropskog suda za ljudska prava naišla je na oduševljenje u Federaciji BiH.
“Apsolutno se radujem ovoj presudi, i o ovoj presudi smo raspravljali i u sklopu neformalnih susreta u Savjetu Evrope u Strazburu kao član delegacije Bosne i Hercegovine, i od tada se radujem toj presudi”, kaže Sabina Ćudić, poslanik “Naše stranke” u PD PS.
Spornu presudu komentarisao je i lider HDZ-a u BiH Dragan Čović.
Kaže, BiH može biti organizovana na razne načine, istovremeno ukazujući na potrebu ustavne ravnopravnosti hrvatskog naroda. Čović napominje, ovakva presuda biće teško sprovedena.
Podsjećanja radi, sve je počelo žalbom Slavena Kovačevića, savjetnika hrvatskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva Željka Komšića, sudu u Strazburu da je “ugroženo njegovo pravo jer kao Bosanac i Hercegovac iz Sarajeva ne može da odlučuje o izboru člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda niti može da bude delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH”.
S obzirom da presuda još uvijek nije zvanično objavljena, iz Srpske se pitaju o kakvom je sudu riječ kada je moguće da sarajevski medij sazna odluke suda prije njenog objavljivanja.
TV K3