Masovni odlazak stanovnika Bosne i Hercegovine u zemlje Evropske unije odrazio se i na poljoprivredne proizvodjače. Kako tvrde stočari u Republici Srpskoj, u posljednja dva mjeseca veliki broj farmera i mljekara odustali su od proizvodnje zbog manjka radnika, a veliki broj samih poljoprivrednika su napustilli državu. Samim tim drastično se smanjio i broj muznih krava. Takva situacija bi mogla dovesti do nestašice hrane, a naročito mijeka, tvrde poljoprivredni proizvođači.
Ovog ljeta izgubili smo 5.000 muznih krava, koje proizvode ogromne količine mlijeka za potrebe Bosne i Hercegovine, kazao je poljoprivredni proizvođač iz Dervente Željko Lazarević. On tvrdi da država mora raznim mjerama da zadrži farmere, jer je stanje alarmantno.
„ Žalosno je što ovo moram da kažem, u posljednja dva mjeseca desio se veliki pad proizvodnje mlijeka. 5. 000 muznih grla je uništeno, gdje su porodice zatvorile svoje farme i naspustile ovu zemlju. Podržavam Ministrastvo poljoprivrede RS koje je uredovilo naše premije i ostale subvenicije, ali bi se morali poljoprivredni proizvođači još više stimulistai kako bi opstala proizviodnja. U suprotnom, može doći do nestašice mlijeka“, kazao je Lazarević
I predsjednik Udruženja poljoprivrednika i mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac kaže da je moguća nestašica domaćeg mlijeka, ali da su trenutnne količne zadovoljavajuće. Svi smo u problemu, a naročito veliki proizvođaći sa farmama od 150 krava, tvrdi Usorac.
„ Veliki proizvodjači nemaju više ni radnika ni kapaciteta da povećavaju proizvodnju. Mladima nije dat nikakav opipljiv razlog da ostaju na selu i da se bave proizvodnjom“, rekao je Usorac
I Usorac tvrdi da država mora da odriješi kesu za pomoć farmerima. Kako je rekao, stočarstvo i cejlokupna poljoprivredna proizvodnja u Republici Srpskoj, trpe zulum Evropske unije na ovim prostorima.
„ Cilj zapda je da jeftinu ranu snagu dovedu na svoja imanja, na kojima ne mogu da nađu radnike u svojim zemljama. Naši ljudi odlaze, i tako naše farme ostaju puste“, tvrdi Usorac.
Mljekara u Republici Srpskoj 1996. godine bilo je 17.600, a danas ih ima oko 3.700. Na ovom prostoru, godišnje se proizvede oko 110 miliona litara mlijeka. Otkupna cijena mlijeka je 55 feninga po litru, a podsticaji su 25 feninga, što je kako kažu mljekari, premalo.
TVK3