Modriča: Seminar o procjenama rizika

October 16, 2014, 6:04 pm

Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave Civilne zaštite Veseljko Elez rekao je da je cilj seminara razmjena iskustava u primjeni planova civilne zaštite, usklađenosti planova na području regiona, te da se na osnovu iskustava danske Civilne zaštite predlože korekcije i poboljšanja planova za naredni period.

Elez je istakao da svaka lokalna zajednica mora prepoznati svoje rizike, podsjetivši da su ove godine sve opštine u Republici Srpskoj i BiH imale rizik od poplava.

“Poseban rizik za Modriču i opštine regije Doboj su prisustvo Rafinerije nafte Brod i Rafinerije ulja Modriča”, rekao je Elez.

Zbog toga je, kaže Elez, u saradnji sa Agencijom za vanredne situacije Danske organizovan seminar sa predstavnicima rafinerija, kome prisustvuju i predstavnici MUP-a Srpske, Republičke uprave Civilne zaštite, Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Ministarstva bezbjednosti BiH, Federalne uprave Civilne zaštite.

Predstavnik Agencija za vanredne situacije Danske Šefik Muhić rekao je da je seminar u Modriči dio transfera znanja i iskustava sa ciljem da se pomogne opštinama u regionu da smanje rizike i negativan uticaj od katastrofa na ljude, imovinu, okolinu i društvenu zajednicu.

On je napomenuo da svi sistemi Civilne zaštite u BiH moraju prepoznati sve rizike, pa i one koji se nikada nisu dešavali, te naveo slučaj posljednjih poplava.

“Agencija za vanredne situacije Danske pruža pomoć upravama za civilnu zaštitu Republike Srpske i FBiH u analizi načina primjene pozitivnih iskustava upravlja rizicima u BiH i unapređenja sistema, uz korištenje iskustava zemalja EU”, rekao je Muhić.

On je podsjetio da EU i UN imaju predviđena sredstva za pomoć područjima širom svijeta ugroženim od katastrofa.

“Sredstva se daju na osnovu utvrđenih procedura sa kojima će se upoznati i učesnici seminara u Modriči, kao i seminara koji će biti održani u narednom periodu u BiH”, rekao je Muhić.

Direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak najavio je da će seminari biti održani u regijama u FBiH na čijoj teritoriji se nalaze privredni subjekti sa potencijalnim rizicima po okolinu, među kojima su “Natron” Maglaj i preduzeća u Tuzli i Zenici.

On je naglasio potrebu i važnost saradnje svih subjekata Civilne zaštite u Republici Srpskoj i FBiH, kao i susjedih država.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *