Utvrđena je procedura za uklanjanje Gudronskih jama. Prvi korak je izrada fizibiliti studije koja će odrediti načine uklanjanja otpada.
– Postoje metode koje su već dostavili iz Modriče i Broda tako da mi na tom planu već intezivno radimo, iznalazimo najpovoljnije rešenje i finasijsku konstrukciju kako da to završimo – kaže Srebrenka Golić, ministarka za prostorno uređenje, građevinarstva i ekologije Republike Srpske.
– To je i za nas isto problem i vjerujem da će to biti riješeno u što kraćem roku. Sve radimo da bi riješili taj problem koji traje duži niz godina – kaže Јegenije Kočnev, generalni direktor Rafinerije ulja Modriča.
Za to vrijeme stanovnici koji žive u blizinu jame s netrpljenjem očekuju da se ona ukloni.
– Mnogo bi značilo, ne bi više smrdilo, ljeti je naročito teško – kaže Stanko Blagojević, iz mjesne zajednice “Modriča Pet”.
Na sastanku u Modriči konstatovano je da ova lokakna zajednica ima veliki problem sa odvozom i deponovanjem smeća.
– To je veoma složen problem i lokalna zajednica neće biti ta koja će sama odlučivati šta je dobro, nego će zajedno sve lokalne zajednice i predstavnici nadležnog ministarstva da razgovaraju i pronađu najbolje rješenje – kaže Mladen Krekić, načelnik opštine Modirča.
Na sastanku u Rafineriji dogovoreno je da njihova laboratorija koja radi po najsavrennijim Bata standardima postane komercijala za hemijske analize svih vrsta otpada jer je jedina tog tipa u BiH.