U Ratkovcu zbog neugodnog mirisa koji dolazi sa obližnje farme ćurki, nemoguće je živjeti, žale se pojedini mještani. Zbog svega su potpisali peticiju i obratili se Komunalnoj policiji i ekološkom inspektoru, tražeći da proizvodnja bude zabranjena. Međutim, vlasnik farme kaže da ima sve neophodne dozvole za rad. U Ratkovcu je danas, sa mještanima bio i gradonačelnik Darko Tomaš. Kaže, ekološka dozvola pokazaće ima li opravdanosti za protest mještana.
Nada Simić iz Ratkovca kod Prnjavora tvrdi da nije jedina kojoj smeta miris sa farme ćurki, udaljene od njene kuće svega nekoliko metara. Neugodan miris ne može kaže da osjete oni koji tu ne borave svakodnevno, ali mještani ovog naselja najbolje znaju kako im je.
“Osjeti se najviše ujutro i naveče, kada trebamo da otvorimo prozore. Od smrada se ne može živjeti”, kaže Nada, dodajući da je jedino rješenje obustava proizvodnje.
Zbog ovog, za njih gorućeg problema, 106 mještana ovog naselja potpisalo je peticiju, koju su poslali na adresu Komunalne policije. Obratili su se i ekološkom inspektoru.
“Rekli su nam samo da će biti riješeno, u našu korist. E sada, dokle i kada će to biti riješeno, ne znamo, nisu nam to još rekli, ali riješiće”, kaže Stanislava Čapljak, takođe mještanka Ratkovca.
Trenutno se na farmi nalazi 3.000 ćurki. Objekat ima Građevinsku i upotrebnu dozvolu. Vlasnik, Branislav Rajić kaže da je podnio zahtjev i za ekološku dozvolu. Nema kaže razloga da proizvodnja, koja je započela u ovoj godini, bude zabranjena.
“Bune se mještani da im smrdi, napravili su kuće tu, na auspuh. Vidite da ne smrdi”, kaže Rajić.
Iz Gradske uprave kažu da su na osnovu peticije mještana, na lice mjesta izašli komunalni policajac i ekološki inspektor.
“Ekološki inspektor je vlasniku objekta kao fizičkom licu izdao prekršajni nalog od 1.000KM, a za samo pravno lice izdao nalgo za kaznu od 2.000KM. Ono što smo dalje uradili, u postupku izdavanja ekološke dozvole, predmet je zaustavljen, poslat je ponovo ovlaštenoj kući kako bi se ponovo uradila nephodna mjeranja i utvrdilo da li ima problema o kojima mještani govore”, kaže gradonačelnik Tomaš.
Ukoliko se pokaže da problemi zaista postoje, novim mjerenjem, kaže Tomaš biće izdato rješenje za zabranu djelatnosti. U suprotnom:
“Ukoliko se pokaže da ovaj objekat može da nastavi sa radom, onda će tako i da bude”, kaže Tomaš.
Tomaš napominje i da je još jula 1979. godine izdata Građevinska dozvola za ove objekte, dok je godinu dana kasnije izdata i upotrebna dozvola. Nakon 1995. godine mještani su počeli gradnju svojih stambenih jedinica u ovom diijelu grada. Na ovom mjestu, do prije nekoliko godina, postojao je pilićarnik, koji je u međuvremenu obustavio proizvodnju.
(Tekst i foto: TV K3)