Britanska vlada odložila je potpuno otvaranje zemlje za još četiri nedjelje zbog širenja indijske – “delta” varijante korona virusa.
Od preko 52.000 pozitivnih na koronavirus u Velikoj Britaniji u posljednjih nedjelju dana, 90 odsto ima “delta” soj ovog virusa.
No, te podatke treba staviti u kontekst činjenice da se dnevno u Velikoj Britaniji obavi i obradi preko milion testova na koronu.
Time dolazimo da podatka da je od ukupnog broja testitanih manje od jedan odsto pozitivno na virus.
I pored toga, ulica Dauning broj 10 je oprezna, jer od indijske varijante obično oboljevaju mladi, koji u prosjeku, prema podacima vladine savjetodavne grupe naučnika SAGE, tu varijantu virusa prenesu na još šest osoba.
Trka ka kolektivnom imunitetu
Cilj najnovijeg odlaganja je da se u narednih četiri nedjelje vakciniše dvije trećine stanovništva sa obje doze i preko osamdeset odsto populacije sa prvom dozom.
Vakcine se nude i dvadesetogodišnjacima u trci ka kolektivnom imunitetu.
Dodatan razlog za oklijevanje vlade sa potpunim otvaranjem je i insistiranje premijera Borisa Džonsona da ono mora da bude bespovratno – dakle, da ne treba očekivati nova zaključavanja zemlje.
Međutim, savjetnici premijera su oprezniji sa obećanjim, ne isključujući nove restriktivne mjere na jesen.
Oklijevanje vlade da vrati zemlju u normalu oštro kritikuju poslanici vladajuće Konzervativne stranke, koji ističu da je ispunjen svaki od zacrtanih preduslova za otključavanje.
Poslanici svih stranaka optužuju vladu da je dovela do širenja “delta” varijante virusa zakasnelim uvođenjem restrikcija na putovanje u i iz Indije.
Čak ni najbliži savjetnici premijera nemaju šta da kažu u odbranu aprilske odluke da se ograniče putovanja u Pakistan i Bangladeš, ali ne i Indiju.
“Sloboda” za ugostitelje
Iako britanska privreda bilježi zdravu stopu opravka od 7,3 odsto, ugostitelji su izuzetno nezadovoljni najnovijim odlaganjem “slobode”, kako ukidanje restrikcija zovu britanski tabloidi.
Do sada je zbog kovida prestalo sa radom oko pet hiljada pabova u zemlji, ušteđevina je presušila i vlasnici očajnički žele da ostvare profit tokom letnje sezone, koji bi im omogućio da kako-tako prezime.
Za sada će morati da sačekaju do 19. jula kada bi, barem građani Engleske, jer Škotska, Vels i Sjeverna Irska samostalno odlučuju o sopstvenim merama, trebalo da se oproste od socijalnog distanciranja.
(agencije)