Mitrović: Zastoj u procesuiranju zločina nad Srbima

September 8, 2014, 6:18 pm

Mitrović je naveo da postoji niz primjera opstrukcije procesuiranja ratnih zločina počinjenih nad Srbima iz političkih razloga uprkos postojanju niza dokaza, video zapisa i izjava svjedoka.

“Namjera nekih političkih struktura iz Federacije BiH je da se Srbi što više satanizuju i da se što manje procesuira zločin nad srpskim narodom”, rekao je Mitrović na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je ponovo ukazao na nezadovoljsto porodica poginulih boraca i nestalih civila iz Republike Srpske radom Tužilaštva i Suda BiH od prikupljanja dokumentacije do podizanja optužnice, te istakao da je i veliki broj lica, koja se vode kao nestala, u stvari žrtva ratnog zločina.

Mitrović je naglasio da ni za sedam godina Strategije o procesuiranju ratnih zločina u BiH, koja prestaje da važi naredne godine, nije procesuiran nijedan ozbiljniji slučaj zločina počinjenog nad Srbima.

On je podsjetio da pravosuđe BiH još nije pomjerilo sa mrtve tačke slučaj protiv bivšeg komandanta Petog korpusa Armije RBiH Atifa Dudakovića niti je procesiuralo stradanje vojnika bivše JNA u Tuzlanskoj koloni i u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, niti slučajeve koji se odnose na stradanje Srba u Sarajevu i Podrinju.

Prema njegovim riječima, u zastoju je i proces ekshumacija posmrtnih ostataka Srba ubijenih na Ozrenu, sarajevskom naselju Buća potok i drugim lokacijama za koje smatra da najveću odgovornost snose bivši predstavnici federalne Komisije za traženje nestalih lica Amor Mašović i Mirsad Kebo.

Mitrović je podsjetio da su porodice poginulih podnijele krivičnu prijavu protiv Mašovića i Kebe i da traže da obojica budu isitana na poligrafu.

On je rekao i da su porodice poginulih iz Republike Srpske od prvog dana bile nezadovoljne strukturalnim dijalogom, a da su ga olako shvatili neki pojedinci iz Srpske, koji su učestvovali u tom procesu koji se sada nalazi u “ćorsokaku”.

Mitrović je dodao da porodice poginulih očekuju da će se taj dijalog vratiti na početne pozicije zbog kojih je i pokrenut.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *