Misija EU na Kosovu pod sumnjom

November 5, 2014, 7:00 pm

Ciriški list podsjeća da je kosovski dnevni list “Koha Ditore“ poslednjih sedmica iznio teške optužbe na račun Euleksove misije vladavine prava: “Na osnovu njih sudije su u zamjenu za novac puštale na slobodu osumnjičene. Konkretno se radu o slučaju trostrukog ubistva, zašta su dva počinioca bila osuđena na visoke zatvorske kazne. Trećeg je italijanski istražni sudija Frančesko Florit – koji je u međuvremenui ponovo u Udinama – pustio iz zatvora nakon što je primio 300.000 evra. Rodbina počinioca krivičnih djela, koja je učestvovala u otkupu, potvrdila je podmićivanje, prenio je internet portal Balkan Insajt. Kratko nakon objavljivanja novinskog članka, britanska tužiteljka Marija Bamije je suspendovana. Od tada je više puta izlazila u javnost i negirala da je ona dokumente proslijedila novinama. Ipak, potvrdila je njihovu istinitost“.

Borba protiv korupcije

“Tereti se i glavna tužiteljka Euleksa, Čehinja Јaroslava Novotna, kao i britanski specijalni tužilac DŽonatan Ratel. Prva je štitila Florita, poslednji je u jednom drugom slučaju, Mariji Bamije zabranio saslušanje svjedoka, koji je trebalo da optuži jednog parlamentarca. Na koji načina Euleks ispituje optužbe za korupciju u svojim redovima, nije poznato. Florit, koji odbacije sve optužbe, kaže da je administrativna istraga protiv njega prekinuta bez rezultata. U Briselu je potvrđeno da su optužbe još u junu 2013. bile poznate i istraživane“.

“Prištinski mediji prenose da je u međuvremenu šef civilnih operacija u Evropskoj uniji, Britanac Kenet Din stigao u Prištinu kako bi istražio slučaj. Iz Brisela ti navodi nisu potvrđeni. Sadašnji šef Euleksa, Italijan Gabriele Meuči od nedavno je na toj funkciji. On je obećao da će učiniti sve da se istraže zloupotrebe, naglasivši da je Euleks tu kako bi se od Kosova napravilo bolje mjesto za život, te da se korupcija neće tolerisati“, piše Noje ciriher cajtung.

Ciriški list još podsjeća da je misija Euleksa počela 2008. godine, u godini proglašenje nezavisnosti, sa ciljem uspostavljanja vladavine prava na Kosovu. Misija trenutno obuhvata 1600 zaposlenika, od kojih su polovina stranci. Godišnji budžet iznosi 90 miliona evra.

Optužbe za korupciju protiv zaposlenika Euleksa trebalo bi da ispitaju nezavisni stručnjaci, piše agencija DPA: “Nova visoka predstavnica EU Federika Mogerini, juče je najavila da će imena stručnjaka biti saopštena narednih dana. Potrebno je osigurati da sve misije EU ostanu vjerodostojne, kazala je Mogerini. Optužbe se između ostalog odnose i na dva visokorangirana Euleksova tužioca, za koje se sumnja da su u zamjenu za mito obustavljali krivične postupke. Uz to je, sumnja se, bilo i pokušaja da se spriječi medijsko izvještavanje o toj aferi. Misija Euleks počela je 2008. godine. NJen cilj je da se vlastima na Kosovu pomogne kroz nadgledanje, poučavanje i savjetovanje, prije svega policiji, pravosuđu i carini. Za to je bilo angažovano 2000 zaposlenika“.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *