Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić ocijenila je za Srnu povodom Međunarodnog praznika rada – 1. maja da je položaj radnika u Srpskoj izuzetno težak, opterećen nekorektnim odnosom značajnog broja poslodavaca kada je riječ o zaradama i uslovima na radu, zbog čega napuštaju ove prostore i traže mjesto gdje mogu da pristojno žive od svog rada.
– Poslodavci neće, ne žele i nemaju sluha da razumiju da njihovog profita i kapitala nema bez radnika i to, prije svega, domaćih radnika. Njihova kuknjava da nedostaje radne snage nije istinita, oni kukaju za jeftinom radnom snagom – konstatovala je Mišićeva.
Mišićeva je navela da je u Srpskoj prijavljeno više od četiri milijarde KM ostvarene dobiti prošle godine, ali tvrdi da isto toliko ima dobiti koja nije prijavljena, odnosno ostvarena je u sivoj zoni.
– Sa druge strane, radnici imaju platu od koje ne mogu pristojno da žive. Oko 62 odsto radnika u Republici Srpskoj ne može da dobaci do prosječne plate koja je niska i iznosi 1.258 KM. To su radnici koji rade u realnom sektoru i zaradili su te četiri milijarde KM dobiti poslodavcima, a živjeli su od plate koja ne može pokriti dio potrošačke korpe – rekla je Mišićeva.
Prema njenim riječima, sindikat vodi tešku bitku sa socijalnim partnerima kada je riječ o poboljšanju položaja radnika u Srpskoj.
– U prošloj godini smo nekoliko puta u pregovorima sa Vladom Republike Srpske uspjeli da povećamo najnižu i ostale plate, ali sve je to malo, znajući da je inflacija progutala ta povećanja i na granici smo da očuvamo kupovnu moć radnika – istakla je Mišićeva.
Ona je naglasila da je poslovanje u sivoj zoni i isplata plata u kovertama gorući problem sa kojim se suočavaju skoro sve zemlje, ali je veoma izražen u BiH.
Mišićeva je dodala da bi obračunavanje Vlade Srpske sa sivom zonom rezultiralo smanjenjem pljačke budžeta, fondova i radnika.
Ona je dodala da je Savez sindikata predložio novi sistem plata koji bi mogao ojačati fondove i kupovnu moć radnika, a za šta su dobili podršku premijera i ministara čiji su resori naslonjeni direktno ili indirektno na realni sektor, te su o tome upoznali i predsjednika Republike.
– Riječ je o utvrđivanju iznosa najnižih plata prema stručnim spremama, od nekvalifikovanih radnika do visoke stručne spreme, to su koeficijenti koji se množe iznosom najniže plate – navela je Mišićeva.
Ona je pojasnila da bi to značilo da se plata koja se nalazi u kovertama stavi u legalne tokove, a to realno i zakonito iskazano povećanje plata poslodavce ne bi koštalo mnogo, jer za svako povećanje plata u skladu sa zakonom poslodavac plaća jednu četvrtinu poreza i doprinosa.
– Istraživanja su pokazala da je to dobar model koji se može primijeniti i donio bi važan preokret u uređenju sistema plata u Srpskoj, legalno isplaćene veće plate radnicima u realnom sektoru, više para na prihodovnoj strani budžeta a što znači i više para za fondove i socijalna izdvajanja – istakla je Mišićeva.
Ona je navela da je za realizaciju toga neophodno da Vlada Srpske pozove poslodavce na razgovor i da se potpiše opšti kolektivni ugovor.
Mišićeva je ubijeđena da bi takav model bio motiv i za radnike da budu produktivniji.
Ona je najavila da će Savez sindikata tradicionalno na 1. maj – Međunarodni praznik rada održati protestono okupljanje, a prethodno će ugostiti ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijela Egića kojeg će još jednom upoznati sa svojim zahtjevima.
U okviru Saveza sindikata Republike Srpske djeluje 15 granskih sindikata, koji ukupno imaju više od 105.000 članova.
Izvor: Srna