Minut ćutanja za žrtve nuklearne katastrofe

August 6, 2023, 12:05 pm

HIROŠIMA – U japanskom gradu Hirošimi danas je obilježena 78. godišnjica američkog nuklearnog bombardovanja.

U 8.15 ujutro zazvonilo je zvono mira, tačno u trenutku kada je američki bombarder “Enola Gay” bacio atomsku bombu i detonirao je iznad grada 6. avgusta 1945. godine.

Oko 50.000 učesnika ceremonije, među kojima su bili i preživjeli ovog prvog nuklearnog napada u svijetu, odalo je počast minutom ćutnje.

Nema tačnih podataka o broju žrtava, ali se smatra da je oko 140.000 od 350.000 stanovnika Hirošime poginulo u eksploziji.

Od nuklearnog zračenja bombi i posljedica radijacije u nedjeljama, mjesecima i godinama poslije napada preminule su hiljade ljudi.

U godišnjoj Deklaraciji mira, koja je pročitana na ceremoniji u Memorijalnom parku mira, gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui pozdravio je istorijsku posjetu lidera G7 Memorijalnom parku i muzeju atomske bombe, kao dokaz da je “duh” Hirošime stigao i do njih.

On je pozvao kreatore globalne politike da napuste ideju da nuklearno oružje odvraća od rata, prenijela je agencija Kyodo.

“Lideri širom svijeta moraju da se suoče sa realnošću da nuklearne prijetnje, koje sada upućuju određeni kreatori svjetske politike, razotkrivaju glupost teorije nuklearnog odvraćanja. Oni moraju odmah preduzeti konkretne korake da nas izvedu iz opasne sadašnjosti u naš bolji svijet”, rekao je Macui.

Poruku Antonija Gutereša, generalnog sekretara UN, pročitao je na memorijalnoj ceremoniji u Hirošimi Izumi Nakamitsu, generalni podsekretar UN i visoki predstavnik za pitanja razoružanja.

Gutereš u poruci upozorava da se nuklearna sjenka ponovo nadvila nad svijetom kao u vrijeme hladnog rata, ali suočena sa ovim prijetnjama, globalna zajednica mora da djeluje kao jedan, jer je bilo kakva upotreba nuklearnog oružja neprihvatljiva.

“Jedini način da se eliminiše nuklearni rizik je eliminisanje nuklearnog oružja, što ostaje najveći prioritet Ujedinjenih nacija za razoružanje. Nema više tragedija poput Hirošime i Nagasakija. Razoružanje nije neki utopijski san, već jedini put ka sigurnijem svijetu za sve”, navodi se u poruci Gutereša.

Tri dana kasnije, 9. avgusta 1945. godine, na drugi japanski grad Nagasaki bačena je atomska bomba “Fat Man” i odmah ubila 22.000 ljudi, a još 39.000 poginulo je od posljedica radijacije.

(N1, Euronews)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *