Reagujući na tvrdnje Unije sindikata radnika u zdravstvu da su nove mjere u zdravstvu usmjerene protiv pacijenata i radnika i da nisu dovoljne da bude poboljšano loše stanje zdravstvenog sistema Republike Srpske, iz Ministarstva ocjenjuju da predstavnici Unije “nisu ni pročitali ponuđena zakonska rješenja”.
U saopštenju se navodi da je zakonskim rješenjima, između ostalog, definisano da maksimalno ukupno trajanje radnog vremena sedmično, uključujući rad u dežurstvu i rad po pozivu, ne može biti duže od 48 časova.
“Ni jednim jedinim članom u izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti se ne pominje, niti traži da radna nedjelja zdravstvenih radnika treba da bude produžena na 48 časova, niti da i jedan radnik treba da radi besplatno”, pojašnjava se u saopštenju.
S obzirom na dosadašnju praksu, gdje su pojedini zdravstveni radnici radili i do 60 časova sedmično i imali više od dana dežurstva, te zahtjev zdravstvenih ustanova da se ovaj dio zakonski uredi, sačinjene su izmjene i dopune Zakona koje se odnose na zaštitu prava radnika u zdravstvu.
Kada je riječ o informaciji o ukidanju prava domovima zdravlja da vrše zdravstveni pregled lica i izdavanje uvjerenja o tjelesnoj i duševnoj sposobnosti za nabavljanje, držanje i nošenje oružja i municije, u saopštenju se navodi da ova uvjerenja izdaje Zavod za medicinu rada i sporta Republike Srpske i da se time nikome “ne zavlači ruka u džep”, niti se “formiraju nove ustanove za koje niko ne zna”.
“Unija sindikata radnika u zdravstvu je pokazala, ne samo neznanje u oblasti kojom bi trebala da se primarno bavi, nego i da namjerno uznemiruje i obmanjuje javnost i narodne poslanike šireći neistine i dezinformacije”, naglašava se u saopštenju.
Predstavnici Unije sindikata radnika u zdravstvu tvrde da paket nacrta reformskih zakona i mjera Vlade Republike Srpske nije dovoljan da se poboljša teško finansijsko stanje u kome se nalaze javne zdravstvene ustanove i zdravstveni sistem Republike Srpske.