Ministarstvo odbrane na vjersku literaturu i hodočašća potrošilo 128.000 KM

April 13, 2016, 12:47 pm

Ukupni iznosi su i veći jer za neke ugovore nisu navedene konačne vrijednosti. Kao i prethodnih godina, najviše novca je potrošeno u elektroprivrednim preduzećima, termoelektranama i rudnicima, kao i ostalim preduzećima elektroenergetskog sektora.

Kako bi informacije o javnoj potrošnji učinili dostupnijim za građane, novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su objedinili podatke iz Službenih novina BiH i portala javnih nabavki u bazu podataka u kojoj se na jednostavan i lako pretraživ način može vidjeti šta su, po kojoj cijeni i od koga ustanove kupovale. U bazi se od ranije nalaze i podaci o ugovorima koji su potpisivani od 2011. do 2015. godine.

Od 647 ustanova i preduzeća koja su raspisivale tendere tokom prošle godine, najviše je “bilo aktivno” Javno preduzeće „Elektroprivreda BiH“ koje je za kupovinu mašina, potrošnog materijala, izvođenje radova te izradu izvještaja i elaborata platilo 151,4 miliona KM. Istovremeno je najviše pojedinačnih ugovora, njih 1508, potpisao Klinički centar Univerziteta u Sarajevu za nabavku potrošnog medicinskog materijala i lijekova.

Ustanove u Bosni i Hercegovini (BiH) su za nabavku goriva tokom godine potrošile 25,6 miliona KM, a za putnička i terenska vozila skoro osam miliona KM.

Ministarstvo odbrane BiH je prošle godine potrošilo 128.341 KM za kupovinu vjerske literature i sitnog inventara za potrebe vjerskih zajednica u ovoj instituciji, te za odlazak pojedinaca na hodočašće. Federalno Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica će platiti 1,8 miliona KM za trogodišnju nabavku sadnica jagodastog voća i setova za navodnjavanje povratnicima na području Bosne i Hercegovine.

Najviše novca na javnim nabavkama koje su objavljene u javnim novinama dobile su firme iz Sarajeva – nešto više od 170 miliona maraka, potom iz Banjaluke – skoro 113 miliona maraka, pa iz Mostara – skoro 103,5 miliona maraka.

Sistem javnih nabavki u BiH je kreiran prije 12 godina kada je definisano pod kojim uslovima i na koji način se može trošiti javni novac. Tada su osnovane Agencija za javne nabavke BiH i Kancelarija za razmatranje žalbi BiH, institucije koje su nadležne za praćenje, kontrolu i žalbene postupke tokom javnih nabavki

 

Autor:

Centar za istraživačko novinarstvo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *