Ministarstvo bezbjednosti BiH: Srpska udruženja, vojvoda Aleksić, Vukotić… bezbjednosna prijetnja po BiH

March 18, 2018, 5:24 pm

U informaciji Ministarstva bezbjednosti BiH, koja je sačinjena na osnovu podataka dobijenih u posljednja dva mjeseca od policijsko-obavještajnih agencija nalaze se i imena pojedinaca koji predstavljaju prijetnju po bezbjednosti.

Među njima su i Dževad Galijašević, Predrag Ćeranić, Miroslav Lazanski, Duško Vukotić, vođa ruskog moto-kluba “Noćni vukovi” Aleksandar Zaldastanov zvani Hirurg, i vođa ogranka ove organizacije u Srbiji Saša Savić. Zaldastanovu i Saviću je zabranjen ulazak u BiH, navodi “Indeks”.

Prema navodima ovog portala, pojedinci koji su bezbjednosna prijetnja su i Predrag Bogićević, Mirko Velimirović zvani Pajo, Aleksandar Sinđelić i Andrija Mandić.

Informacija o organizacijama, formacijama i pojedincima koji predstavljaju bezbjednosnu prijetnju po BiH dostavljena je Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednosti BiH, na njihov zahtjev od prije mjesec i po.

U informaciji Ministarstva bezbjednosti nalazi se i Rusko udruženje veterana “Naslednici pobjede za Balkan” i Veterani Republike Srpske, a na popisu su i braća Nermin i Armin Ćulum iz Sanskog mosta, koji je na čelu Sportskog kluba “UT”. Dvojica braće na čelu su i bajkerske organizacije “Јunajted Tribjuns”.

Policijsko-obavještajne agencije u BiH označile su i Udruženje građana “Askeri” kao bezbjednosnu prijetnju.

Portal “Indeks” navodi da je za ovo udruženje navedeno da nemaju obilježja vojne obuke niti formacije, a da se u vezu sa njim dovode Berin Balijagić, Naser Orić, Armin Baltić, Enver Hebibović trener Salke Zildžića, Nermin Ćuprija, te da “Askeri” sarađuju sa udruženjima “Ponos” iz Gračanice, “Svjetlo” iz Maglaja i sa Safetom Kuduzovićem.

Na spisku je i Air Soft klub iz Cazina “Crna munja”, za koji je navedeno da imaju vojnu i policijsku obuku.

Bezbjednosna prijetnja po BiH je, prema Ministarstvu bezbjednosti, i Udruženje “Zelene beretke”. Kao primjer zašto predstavljaju opasnost navedeno je njihovo saopštenje od 7. decembra 2017. godine, u kojem su poručili članu Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegovuću da “100.000 vojnika stoji iza njega”.

Opasnost po bezbjednost u BiH predstavlja i sajber–kriminal i širenje govora mržnje.

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić potvrdio je ranije da postoji tajni, povjerljivi dokument o kojem ne bi mogao da izlazi u javnost.

“Ali, mogao bih reći da smo obradili cijelu tu problematiku, da postoje određena saznanja i informacije o postojanju, da kažem, radikalizovanih grupa koje u određenim segmentima zagovaraju i neku vrstu nasilja. U toj informaciji smo sve skupa dovoljno obrazložili da nadležna komisija i parlament o tome može kompetentno raspravljati”, rekao je Mektić za Alternativnu televiziju.

Latif: Ministar Mektić počinio povredu tajnosti informacije
Glavni i odgovorni urednik portala “Indeks.ba” Edina Latif izjavila je da je ovaj portal imao uvid u informaciju Ministarstva bezbjednosti BiH o prijetnjama po bezbjednost BiH, a da je njenu tajnost narušio ministar bezbjednosti Dragan Mektić.
Dragan Mektić - Foto: RTRS

“On je narušio tajnost dokumenta za koji tvrde da je pod oznakom tajnosti. Ministar je prvi koji u kontinuitetu svojim izjavama u javnosti narušava tajnost mnogo čega. On izađe sa podacima koji su tajni. Što bi on imao pravo iznositi te podatke, a novinari ne bi”, rekla je Latifova.

Ona je naglasila da je ovdje riječ o klasičnoj zamjeni teza, “lovu na vještice”, odnosno da se bave time kako su novinari došli do informacije, a ne njenom suštinom.

Latifova je istakla da sve što je navela u tekstu “Koje paravojne formacije, udruženja i pojedinci predstavljaju opasnost po sigurnost BiH”, objavljenoj na portalu “Indeks.ba”, piše u informaciji Ministarstva bezbjednosti BiH za koju smatra da je urađena na osnovu pisanja medija, a ne na osnovu obavještajnih podataka.

“Informacija je klasičan diletantizam, napravljena laički. Novinari su više pisali nego što ona sadrži… Kao novinar koji se 20 godina bavim tim poslom, istraživanjem, mogu samo da zaključim da su mediji bili jedini izvor za ovu informaciju”, navela je Latifova.

Prema njenim riječima, to govori o tome koliko se ozbiljno pristupa problemu koji se zove bezbjednost u BiH.

“Zašto su u toj informaciji navedeni Dževad Galijašević, Predrag Ćeranić, onda bi prema takvoj logici svi mi koji pišemo o toj temi mogli da se nađemo na tim listama”, navela je Latifova.

Mektić: Niko nema pristup informacijama pod oznakom tajnosti

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić izjavio je Srni da niko nema pristup povjerljivim informacijama koje su pod oznakom tajnosti.

Mektić nije želio da komentariše pisanje portala “Indeks.ba” o informaciji Ministarstva bezbjednosti BiH o bezbjednosnim prijetnjama po BiH, dodajući da niko ne može da se pozove na informacije pod oznakom tajnosti kojima nema pristup.

Tadić: Povreda oznake tajnosti ozbiljno krivično djelo
Član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH Ognjen Tadić izjavio je Srni da mu je dostavljena informacija da se materijal Ministarstva bezbjednosti BiH pod oznakom tajnosti nalazi u kancelariji Parlamentarne skupštine BiH i da je, ako je došlo do povrede takve informicije, počinjeno ozbiljno krivično djelo.
Ognjen Tadić - Foto: RTRS

Tadić je objasnio da je riječ o kancelariji Parlamentarne skupštine BiH koja je zadužena za čuvanje i upravljanje takvim materijalom i da on nije imao uvid u taj materijal, ali i da ne bi u javnosti mogao da govori o tome s obzirom na to da nosi oznaku tajnosti.

On je istakao da nadležni organi odmah treba da provjere da li su tačni navodi portala koji je objavio dijelove informacije, te da, ukoliko se ispostavi da jesu, utvrde kako je portal došao u posjed informacija sa oznakom tajnosti.

Tadić je dodao da potom treba provesti proceduru da se kod nadležnog tužilaštva povede krivični postupak protiv svih aktera.

“Ko je izvršio povredu oznake tajnosti u tom dokumentu on mora odgovarati. Ovdje više nije u pitanju sam sadržaj nego povreda tajnosti. Ako je izvršena takva povreda, onda osobe ili osoba koja je to omogućila mogu odmah da se nađu na spisku tih ljudi koji predstavljaju prijetnju bezbjednosti BiH”, istakao je Tadić.

Prema njegovim riječima, ukoliko Ministarstvo bezbjednosti BiH želi da diskutuje o toj temi, neka ukine oznaku tajnosti, da bi članovi komisije i parlamentarci mogli da uzmu učešće u diskusiji o toj temi.

Tadić je naglasio da sve do tada to predstavlja ozbiljno krivično djelo, jer ako je “portal ili bilo ko drugi došao u posjed takve informacije ili objavio neke njene dijelove, onda je riječ o krivičnom djelu za koje neko mora odgovarati”.

“Ako ta informacija u svom naslovu nema to o čemu govori ministar bezbjednosti, onda je i on izvršio povredu tajnosti tog dokumenta, jer bi javnosti samo mogao da kaže tačan naziv te informacije i ništa više od toga”, kaže Tadić.

Mihajlica: Tajnost informacije morala biti sačuvana
Predsjednik Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske Milanko Mihajlica smatra da je nedopustivo što je u javnost dospjela informacija o bezbjednosnim prijetnjama po BiH koja je pod oznakom tajno, prije nego što su je razmatrali nadležni organi BiH.
Milanko Mihajilica - Foto: RTRS

“To u suštini govori u kakvoj državi živimo. Odbor za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske je ranije dobio od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske informaciju da ne postoje saznanja o postojanju paraobvaještajnih i paralelnih struktura u oblasti bezbjednosti i odbrane u Srpskoj”, rekao je Mihajlica novinarima u Banjaluci.

Problem je, kaže on, što sada postoje dvije oprečne informacije o bezbjednosti – jedna Ministarstva bezbjednosti BiH, a druga MUP-a Republike Srpske.

“Ovo je apsurdno, jer ovakva informacija mora biti predmet razmjene podataka bezbjednosnih agencija u BiH. Nadležne institucije moraju provjeriti kako je informacija dospjela u javnost”, dodao je Mihajlica.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *