Svjesni smo činjenice da novčana sredstva koja se izdvajaju za ličnu invalidninu, u skladu sa prijedlog izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj zaštiti, nisu dovoljna za potrebe lica sa invaliditetom, ali mislim da smo učinili jednu veliku stvar kao Republika Srpska, a to je da smo priznali pravo ovim licima na ličnu naknadu i mislim da je to dobra stvar.
Poručio je to danas ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, odgovarajući tako i na zahtjeve koje su na protestnoj šetnji u Banjaluci iznijeli predstavnici osoba sa invaliditetom iz Banjaluke, koji nisu zadovoljni prijedlogom zakona, uključujući predviđeni iznoso lične invalidnine.
– Ja prihvatam zahtjeve koji su izneseni i gledaćemo da kao Vlada u narednom periodu rješavamo to pitanje, u smislu povećanja ličnih invalidnina. U ovom trenutku zakonom je definisano ovako, a s obzirom na to da je visina invalidnine vezana za prosječnu platu u RS, kako ona bude rasla, tako će se povećavati i invalidnina, ali to ne znači da u narednom periodu, shodno stanju budžeta i potrebama ljudi, nećemo raditi u pravcu da se povećava lična invalidnina – ističe Šeranić.
Kako ističe, osobe sa invaliditetom svakako zaslužuju veća prava, a ovo je samo prvi korak u ostvarivanju toga i provođenja Strategije za unapređenje društvenog položaja lica sa invaliditetom 2017-2026.
– Vlada RS je imenovala interresorno tijelo koje se bavi pitanjima osoba sa invaliditetom, a u njemu su predstavnici svih udruženja koji se koordinisano bave ovim pitanjem i ljudi iz nadležnih ministarstava. Upravo je to mjesto i gdje treba diskutovati o onim pravima koja nisu samo pitanja u vezi sa ličnom invalidninom, nego i mnogo šira po pitanju rada i školovanja, određenih drugih naknada koje ne proizilaze samo iz resora našeg ministarstva. Zato smo i formirali to tijelo i to je način kako treba da realizujemo Strategiju koja se odnosi na unapređenje položaja lica sa invaliditetom, što radimo i ovim zakonom – poručuje Šeranić.
U narednom periodu, ističe, biće razmotreni svi zahtjevi koji dolaze iz ovih kategorija, pa će se tako razgovarati i o opravdanosti davanja prava na ličnu invalidninu i osobama koje invaliditet steknu nakon 18. godine života, što je jedna od primjedbi koja je iznesena ovih dan u javnosti.
On podsjeća i da su u prijedlog zakona koji poslanici u RS treba da razmotre na sjednici koja je počela danas, uvršteni upravo zahtjevi koji su stigli od saveza i udruženja koja okupljaju lica sa invaliditetom u RS.
– Prvi je bio da se pravo na ličnu invalidninu regulišemo zakonom i tom smo učinili. Drug je bio da lica koja imaju procijenjen invaliditet 70 odsto uvrstimo u zakon, s obzirom na to da je u nacrtu to bilo od 80 do 100 odsto, i to smo i učinili. Treći zahtev koji je bio je da sagledamo mogućnost da shodno visini tjelesnog oštećenja gradirimo invalidninu i to smo učinili – ističe Šeranić.
On je rekao i da je pravo naknade za roditelja-njegovatelja i njegovatelja regulisano putem Nacrta zakona o dječijoj zaštiti, te i da se za taj iznos može reći da je nedovoljan, ali da se gledalo na to da svaki roditelj koji ima teško oboljelo dijete može steći određen minimum socijalne sigurnosti, i to “kroz novčane iznose koje dobije u sklopu sa svim pravima koja se saberu”.
-Gledali smo da to bude oko 500 KM, što bi bila neka projektovana najniža plata u Srpskoj – rekao je Šeranić.
Izvor: srpskainfo