Minimalac zaustavlja platu u “koverti”?

January 28, 2024, 4:54 pm

Vlada RS je krajem godine donijela odluku o najnižoj plati koja će iznositi 900 KM.

Famozna koverat i isplata dijela plate radnicima na crno bio je jedan od razloga zbog čega je donesena odluka o povećanju minimalca u RS koji je u ovom trenutku najveći u regionu ukoliko se izuzmu zemlje koje se nalaze u EU.

Da li je to prava mjera i stvarni razlog, ili je to sve rađeno zbog nedostatka javnog novca pokazeće vrijeme.

Pitanje je i da li će ova mjera zaustaviti isplatu u kovertama.

Poreska uprava RS već odavno pokusava zaustaviti isplatu dijela plate u gotovom novcu.

– Vrlo teško je ići ciljano na isplatu plata u kovertama i tu je neophodna saradnja radnika. Međutim PU RS  ima niz instrumenata koji na indirektan način može da utvrdi nepravilan rad poreskog obveznika, što može implicirati neke aktivnosti u smislu izvlačenja gotovog novca koji kasnije služi za isplatu diela plate u gotovm novcu, rekao je za TV K3 Goran Maričić direktor Poreske uprave Republike Srpske.

U praksi to znači da se prilikom kontrola uzima niz parametara pomoću kojih se utvrđuje da li postoji osnovana sumnja da je određeni poslovni subjekat vrši isplatu u gotovom novcu.

Kako su kazali u poreskoj upravi kampanjom kao što je „Reci ne plati u koverti“ pokušava se uticati na radnike da prijave slučajeve gdje se dio plate isplaćuje na taj način.

– Imamo dosta slučajeva gdje na osnovu anonimnih prijava dođemo kod određenog poreskog obveznika, gdje izostane saradnja radnika kada ih pitamo da li dobijaju dio plate „na ruke“. Uglavno dobijamo odgovor da se sve isplaćuje na račun. Moram podsjetiti da su i radnici koji priukrivaju isplate na „crno“ saučesnici u ovom djelo, kaže Maričić

Samo u prošloj godini redovnim kontrolama je utvrđeno je oko 50 miliona marak koje nisu pravilno evidentirane i prijavljene kao poreske obaveze.

Izrečeno je i 6.5 miliona kazni za nepravilnosti vezane za promet preko fiskalnih kasa.

I pored zabilježenih nepravilnosti u poreskoj upravi zadovljini poreskom disciplinom u RS.

– I dalje imamo određen broj pojedinaca koji ne posluju u skladu sa pozitivnim propisima, ali ono što je ohrabrujuće da odnos broja kontrola koji je izvršen i utvrđenijh nepravilnosti, iz godine u godinu se smanjuje. Idemo u tom pravcu da se poveća dobrovoljnost naplate poreza i da poreska disciplina bude na većem nivou, zaključuje Maričić.

Povećana poreska disciplina za rezultat bi trebala imati veću naplatu poreza te veći iznos sredstavan na republičkim računima.

Iz poreske uprave porucuju da im cilj nije kažnjavenje već uvođenje poslovanja u zakonske okvire.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *