Minić: Snažna podrška razvoju poljoprivrede i jačanju konkurentnosti proizvođača

January 3, 2025, 8:30 am
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske nastavlja sa snažnom podrškom razvoju poljoprivrede i jačanju konkurentnosti domaćih proizvođača zahvaljujući agrarnom budžetu od 180 miliona KM, ali i sredstvima međunarodnih izvora finansiranja i Investiciono-razvojne banke Srpske, poručio je resorni ministar Savo Minić.
– Poljoprivrednici mogu biti zadovoljni da je, uprkos velikim pritiscima i potrebama koje Vlada Republike Srpske ima prema ostalim kategorijama stanovništva, te uprkos objektivnim okolnostima otežanog finansiranja s kojim se suočavamo, budžet za razvoj poljoprivrede i sela ostao na nivou od 180 miliona KM – rekao je Minić.

On je naveo da će prilikom raspodjele agrarnog budžeta i dalje naglasak biti na podršci tekućoj proizvodnji, za šta je predviđeno 60 odsto sredstava.

Prema njegovim riječima, za podršku dugoročnom razvoju, odnosno za kapitalne investicije i mjere ruralnog razvoja, biće izdvojeno 25 odsto, a oko 13 odsto je predviđeno za sistemske mjere podrške koje se odnose na zaštitu zdravlja biljaka, životinja, osiguranje u poljoprivredi, informacione sisteme, vanredne potrebe i pomoći.

– Od ove godine rezervišemo veći dio sredstava za interventne mjere koje mogu uslijediti za ublažavanje eventualnih posljedica klimatskih promjena, tržišnih poremećaja ili ostalih nepredviđenih okolnosti – rekao je Minić.

On je dodao da je u pripremi novi pravilnik o podsticajima, koji će, s obzirom na isti iznos agrarnog budžeta, ostati na istom nivou kao prošle godine.

– Ali, biće nivelacije podrške po pojedinim sektorima, što može dovesti do toga da imamo i rast premije u nekim vrstama proizvodnji, kao što je recimo sektor ribarstva. Takođe, nivelacija podrške je nastavljena u odnosu na proizvodnju sa pedigreom i koja je umatičena, koja je pod kontrolom uzgajivačke organizacije, u odnosu na proizvodnju koja se vodi bez poznatog porijekla – istakao je Minić.

On je rekao da će biti nastavljena i podrška mladima, odnosno mlađima od 40 godina, kao i ženama nosiocima poljoprivrednih gazdinstava, te organskoj proizvodnji.

OVE GODINE NAGLASAK NA SKLADIŠNIM KAPACITETIMA, PRERADI NA GAZDINSTVU I NAVODNjAVANjU

Kada je riječ o projektima podrške agroturizmu, samozapošljavanju i ekonomskom osnaživanju žena i mladih, Minić je najavio veći stepen kontrole i pooštravanje uslova radi važnosti ovih mjera za zadržavanje stanovništva na selu.

– Podrška kapitalnim investicijama će zadržati isti koncept s tim što će biti ograničen broj odobrenih prijava i ukupan iznos sredstava naročito za poljoprivrednu mehanizaciju, s obzirom da smo prethodne tri godine imali zavidan nivo realizacije sredstava u ovoj oblasti. Zato ćemo u 2025. godini dati naglasak na skladišnim kapacitetima, preradi na gazdinstvu, navodnjavanju i ostalom – poručio je Minić.

On je podsjetio da su premije po svim linijama povećane 2023. godine povećanjem ukupnog budžeta za 70 odsto, a dodatno su povećane prošle godine za najugroženije sektore, kao što je uzgoj i tov svinja, kao odgovor na pojavu epidemije klasične kuge svinja, zatim za osiguranje u poljoprivredi, regres za dizel i ostalo.

Govoreći o zaštiti domaće proizvodnje, Minić je istakao da ono što je u nadležnosti resornog ministarstva jeste da podnosi inicijative i vrši pritisak na zajedničke institucije na nivou BiH, a indirektno da kroz mjere agrarne politike unapređuje konkurentsku poziciju proizvođača, kako na domaćem tako i inostranom tržištu.

– Nažalost, međunarodni sporazumi koje je BiH potpisala sa EU i CEFT-a zemljama ne dozvoljavaju velika odstupanja kada je riječ o otvorenoj trgovini i tržištu. Zato naši proizvođači moraju tražiti izlaz u unapređenju efikasnosti, kvaliteta, ali i približavanju domaćem potrošaču i prilagođavanju njegovima potrebama – naglasio je Minić.

FOKUS NA UVOĐENjU VEĆE DISCIPLINE U ŠUMARSKOM SEKTORU

Kada je riječ o sektoru šumarstva, resorni ministar je najavio nastavak proizvodno-finansijske konsolidacije preduzeća “Šume Republike Srpske” kojim će postati samoodrživo i ostavrivati pozitivan finansijski rezultat, ostvaren na bazi fizičkog izvršenja planiranog obima proizvodnje.

– Poseban fokus posvetiće se finansijskoj disciplini i sprečavanju internih prelivanja sredstava prema neefikasnim organizacionim dijelovima. S tim u vezi započelo se sa procedurom statutarnih izmjena sa ciljem vraćanja računa šumskim gazdinstvima – rekao je Minić.

Prema njegovim riječima, Tim za praćenje poslovanja “Šuma”, koji je imenovala Vlada Republike Srpske, u veoma kratkom roku je izradio Program proizvodno-finansijske konsolidacije preduzeća koji predviđa zaustavljanje prijema radnika, osim diplomiranih inžinjera šumarstva, šumarskih tehničara i proizvodnih radnika /sjekači i traktoristi/ u skladu sa potrebama organizacionih dijelova.

Osim toga, predviđeno je uvođenje veće discipline u segmentu izvođenja radova, izrade izvođačkih projekata, tehničkog prijema i troškova izvođenja, zatim strogo vođenje računa o krojenju i klasiranju šumskih drvnih sortimenata, čime se može značajno povećati prosječna prodajna cijena po vrstama drveća, ali i spriječiti sve radnje suprotne interesima preduzeća.

– Između ostalog, predviđeno je povećanje prihoda od sporednih šumskih proizvoda kroz povećanje vlastite proizvodnje i veću kontrolu sakupljača i otkupljivača ovih proizvoda, zatim poštovanje odluka i zaključaka Vlade Srpske u vezi sa prodajom šumskih drvnih sortimenata. Predviđen je i veći nivo zaštite šuma, prvenstveno zaštita od šumske krađe, nelegalanog prometa, uzurpiranja šumskog zemljišta. Obavezno je odmah i u potpunosti primjeniti novi informacioni sistem – naveo je Minić.

On je dodao da je Programom predviđena i smjena direktora koji su doprinijeli lošem poslovanju preduzeća, koji nisu ostvarili fizičke pokazatelje proizvodnje, koji su negativno poslovali, uvećali dug prema centralnom računu preduzeća, koji nisu primjenjivali savremene tehnologije u šumarstvu, nisu izmirili obaveze prema lokalnim zajednicama za poreze i doprinose i neredovno isplaćivali plate radnicima.

NASTAVAK INVESTIRANjA U OBЈEKTE ZAŠTITE OD POPLAVA

Govoreći o sektoru vodoprivrede, Minić je naveo da je u periodu od 2018. do 2024. godine uloženo 320 miliona KM za prioritetne aktivnosti u oblasti vodoprivrede, a riječ je o revitalizaciji i rekonstrukciji hidromelioracionih sistema, objekata odbrane od poplava i vodosnabdijevanju.

On je naveo da je u toku druga faza projekta “Hitne pomoći i zaštite od poplava U Republici Srpskoj” vrijednosti oko 41 milion evra, a koji podrazumijeva rehabilitaciju rijeke Vrbas kroz gradsko područje Banjaluke, rijeke Bosne u Modriči, rijeka Liješanj i Grab u Doboju, zatim izgradnju prve faze drinskog nasipa u Semberiji, regulaciju rijeke Hoče u Karakaju kod Zvornika i ostalo.

Minić je dodao da je u okviru Projekta integrisanog razvoja koridora rijeka Save i Drine u toku ispitivanje stanja savskog nasipa i dijela unskog nasipa u Republici Srpskoj, sanacija glavnog obodnog kanala u Semberiji dužine oko 13,6 kilometara, i izrada tehničke dokumentacije za rehabilitaciju ruševnih obala rijeke Save na lokaciji Kej-Luka, opština Šamac.

On je naglasio da će i u narednom periodu biti nastavljena realizacija započetih aktivnosti, posebno na održivom korištenju vodnih resursa.

– Vlada Republike Srpske i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će nastaviti sa investiranjem u objekte zaštite od poplava, unapređenje sistema prognoze i rane najave poplava kako bi se povećala spremnost odgovora na prirodne katastrofe koje se mogu pojaviti u budućnosti – zaključio je Minić.

(RTRS – Foto: Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *