U Nevesilju će sutra biti obilježeno 30, odnosno 28 godina od mitrovdanskih bitaka koje predstavljaju simbol odbrane ne samo Nevesinja i Hercegovine, već cijele Republike Srpske u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, najavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović.
– Bez pobjede Vojske Republike Srpske u ovim bitkama ne bi bila Republika Srpska ovakva kakva je sada – rekao je Milunović na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Milunović je naveo da će u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova biti obilježene ove dvije velike pobjede Vojske Republike Srpske u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
– Odaćemo počast svim poginulim borcima VRS i prenijeti na mlađe generacije da znaju ko je 1992. i 1994. godine napadao na našu teritoriju, ognjišta i svetinje u namjeri da ih potpuno uništi i da Srbi potpuno nestanu iz ovih krajeva – istakao je Milunović.
Prema njegovim riječima, u Mitrovdanskoj bici 1992. godine poginu je 41 borac Vojske Republike Srpske i jedan civil, dok je oko 100 boraca lakše i teže ranjeno.
Milunović je naveo da je u drugoj Mitrovdanskoj bici 1994. godine poginulo 26 pripadnika Vojske Republike Srpske, od kojih su četvorica ubijena nakon zarobljavanja, dok je 68 boraca ranjeno.
Službenik za odnose sa javnošću u Ministarsrtvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Maja Radetić rekla je da program obilježavanja počinje u 11.00 služenjem parastosa i polaganjem vijenaca i cvijeća na centralnom spomeniku poginulim borcima Nevesinja na Trgu slobode.
Ona je navela da je u 11.30 časova predviđen obilazak spomen-sobe posvećen poginulim i nestalim borcima Nevesinja, dok će u 12.00 časova biti upriličena Svečana akademija u Domu kulture “Nebojša Glogovac”.
Prva Mitrovdanska bitka jedna je od najvećih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu jer je 3.500 pripadnika Nevesinjske brigade pobijedilo pet puta jače jedinice sastavljene od Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH koje su sa 15.000 vojnika, i praćene jakom artiljerijom, krenule na Nevesinje radi spajanja sa Dubrovnikom i izlaska na tadašnju jugoslovensku granicu.
Izvor: Srna