Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine svečano će biti obilježen sutra kada je kroz grad planiran “Marš slobode srpske vojske” kako bi se simbolično predstavio ovaj događaj, najavljeno je danas na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović rekao je da je ovaj istorijski događaj važan za slobodu srpskog naroda na ovim prostorima.
“Srpska vojska je u Banjaluku ušla 21. novembra 1918. godine i doprinijela da ovdašnji Srbi više ne budu, kao do tada, obespravljeni i građani trećeg reda”, rekao je Milunović, koji je predsjednik Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.
Milunović je podsjetio na da je srpska vojska poslije “Albanske golgote” i oporavka u Grčkoj, probila Solunski front donoseći slobodu i ovdašnjim Srbima.
Ovaj važan događaj u Banjaluci zajednički organizuju odbori Vlade Srpske i Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.
Radomir Graonić, pomoćnik ministra Milunovića, rekao je da će, prema programu obilježavanja, u 10.30 časova u Hramu Hrista Spasitelja biti služen parastos za sve nestale i poginule borce i civile u Prvom Svjetskom ratu.
Graonić je istakao da je radi simboličnog predstavljanja ulaska srpske vojske u Banjaluku planiran “Marš slobode srpske vojske” u kome će učestvovati pripadnici Konjice MUP-a Srpske, statisti u uniformama srpske vojske iz Prvog svjetskog rata i orkestar MUP-a.
“U 10.00 časova u Parku Petar Kočić okupiće se učesnici Marša, a od 10.40 časova ta kolona će se kretati prema Trgu Krajine, pa Gospodskom ulicom do spomenika Banu Svetislavu Milosavljeviću, gdje je u 10.50 časova planiran njen doček”, rekao je Graonić.
On je dodao da je u 10.55 časova planirano polaganje vijenaca i cvijeća na spomenik Banu Milosavljeviću, a potom je u 11.10 časova na platou kod Hrama Hrista Spasitelja planirano obraćanje zvaničnika i prigodan umjetnički program uz poštovanje mjera suzbijanja virusa korona.
Graonić je rekao da će obilježavanju prisustvovati predstavnici institucija Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama, predstavnici Srbije, grada Banjaluka, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka u Oružanim snagama BiH, organizacija proisteklih iz odbrambeno otadžbinskog rata, Udruženja poštovalaca i potomaka ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godina i drugi.
Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine predstavlja veliki istorijski događaj koji je označio slobodu za srpski narod sa ovih prostora nakon viševjekovnog ropstva pod Turcima, te od 1878. godine pod Austrogarskom.
Nakon herojske borbe i proboja Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine, srpska vojska je za 45 dana oslobodila Beograd, a u Banjaluku je ušla 21. novembra 1918. godine.
U Prvom svjetskom ratu poginulo je oko 1,3 miliona Srba, gotovo trećina stanovništva tadašnje Srbije.
SRNA