“Postoji mogućnost da dođe do rješenja, ali nije moguće odjednom isplatiti 14 zaostalih plata i doprinosa, te osam i po godina radnog staža”, rekao je novinarima Miloš, koji nije želio da se pojavi pred radnicima.
Komentarišući tvrdnje radnika da se formiranjem sestrinskih firmi pljačka “Trudbenik”, Miloš kaže da je za opstanak “Trudbenika” neophodno da se preduzeće podijeli na profitne jedinice od tri ili četiri društva sa ograničenom odgovornošću.
On je istakao da je to rješenje za oporavak preduzeća i da je to koncept koji zagovara.
Miloš je naveo da su radnicima prethodne godine isplaćene četiri plate, zahvaljujući sestrinskom preduzeću “Trudbenik enerdži”, preko kojeg je nabavljan materijal i isporučivana roba.
On je rekao da je Upravni odbor prošle godine doneo odluku o dokapitalizaciji “Trudbenik energija” prenosom određenog broja mašina iz “Trudbenika”, čija realizacija je privremeno zaustavljena usljed prošlogodišnjih majskih poplava, te da slijedi i prebacivanje određenog broja radnika.
Miloš kaže da razumije strah radnika da će prelaskom u drugo preduzeće izgubiti ranije stečena prava, ali da ti strahovi nisu opravdani.
On je negirao da su radnici izbačeni na ulicu, već je, kako kaže, kapija za radnike zatvorena iz humanih razloga.
“Nisu svi radnici u štrajku. Na brojnom stanju imamo 122 radnika od kojih je 21 na čekanju po raznim osnovama. Na dan štrajka, 9. januara, kroz kapiju fabrike je prošlo 69 radnika, od kojih je 35 u štrajku”, rekao je Miloš.
On je naveo da bi većina radnika koja je u štrajku radili, ali da ne smiju iz straha zbog sukoba sa drugima, što je rezultovalo da firma, po odluci Upravnog odbora, na određeno vrijeme bude zatvorena, dok se ne nađe rješenje.
“Očekujem da se radnici i njihov predstavnik granskog sindikata obrate da razgovaramo i nađemo rješenje”, rekao je Miloš i dodao da “Trudbenik” ima budućnost, ali da trenutna situacija dovodi do gubitka tržišta.
Član Štrajkačkog odbora “Trudbenika” Predrag Jorgić rekao je da su radnici spremni da razgovaraju o modalitetima isplate zaostalih 14 plata i doprinosa, te da se nađe rješenje za povezivanje osam i po godina radnog staža i omoguće bolji uslovi rada, ali da ne nailaze na spremnost Uprave da sastanak bude održan.
On kaže da je juče izgnorisan dolazak u Doboj predsjednika Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Taneta Peulića u nastojanju da sa direktorom i Upravom razgovara o mogućim rješenjima.
Radnici dobojskog “Trudbenika” podnijeli su krivične prijave protiv Upravnog odbora i generalnog direktora Luke Miloša zbog odluke o raspuštanju radnika bez ikakvog obrazloženja.
Štrajkački odbor smatra da su za sadašnje stanje u preduzeću najodgovorniji jedan od većinskih vlasnika Pero Bukejlović i novi generalni direktor Luka Miloš, koji je, kako navode, prethodno uništio dobojsku Fabriku konstrukcija i stubova “Dalekovod”.
“`Trudbenik` je prije privatizacije procjenjen na oko 33 miliona KM. NJegova sadašnja vrijednost je 19 miliona KM sa dugom od oko sedam miliona KM. Kao takav, ne raspolaže sa dovoljno kapitala da posluje, ali to iziskuje dobrog domaćina”, naveo je Jorgić.
Tokom razgovora sa radnicima na fabričkoj kapiji novinari su danas zatekli i predstavnike Okružnog privrednog suda Doboj, koji nisu htjeli da obrazlože svrhu dolaska.
Radnici privatne zaštitarske agencije nisu dozvolili predstavnicima Okružnog privrednog suda Doboj ulazak u krug fabrike.