Diplomata Zoran Milivojević rekao je za RTS da je projekat Kosova kao nezavisne države propao. Kada je riječ o sankcijama NIS-u, to je dio zaostalog posla odlazeće adminstracije u Vašingtonu u želji da ostavi narednoj administraciji obaveze sa kojima mora da se suoči u nastojanju da politika prema Rusiji ostane na snazi, napominje Milivojević.
– Mi smo dio tog mozaika, koliko god on bio mali u tom velikom mozaiku politike, on je za nas velika šteta – kaže Milivojević.
Gostujući u Јutarnjem programu RTS-a Milivojević je rekao da Hrvatska ima interese da bude protiv sankcija NIS-u jer “Јanaf” je takoreći mrtav ako dođe do sankcija – direktno je vezan na rafineriju u Pančevu.
– Ono što je u funkciji je naša nafta. Čekamo praktično papir, da se vidi koja je vrsta sanckija, ona se odnosi na imovinu NIS-a, to je rafinerija, treba vidjeti da li podrazumijeva potpuno odstranjivanje Ruske Federacije ili samo preuzimanje većinskog vlasništva. To je dodatno opterećenje za nas i potreba da se traže alternativni pravci i da s ubrza naftovod prema Mađarskoj – rekao je Milivojević.
Kada je riječ o samim sankcijama, to je dio zaostalog posla ove adminstracije u Vašingtonu u želji da ostavi narednoj administraciji obaveze sa kojima mora da se suoči u nastojanju da politika prema Rusiji koju je vodila ova administracija ostane na snazi.
– Mi smo dio tog mozaika, koliko god on bio mali u tom velikom mozaiku politike, on je za nas velika šteta – kaže Milivojević.
Nije sama nafta u pitanju, duže vrijeme je uzimamo iz drugih izvora, nije to ruska nafta, problem je rafinerija koja to prerađuje, napominje Milivojević.
Kakva su očekivanja od povratka Trampa
Govoreći o tome kakva su očekivanja od Donalda Trampa, Milivojević kaže da je to za Srbiju bolja varijanta.
– Očekivanja su nešto povoljnija, ne treba očekivati da će se promijeniti stav oko priznavanja Kosova, radi se o politici koja je pragmatična – kaže Milivojević i dodaje da Srbija ima komunukaciju sa tom administracijom od ranije.
Navodi da je u tom smislu Vučić pominjao Roda Blagojevića.
– Imamo dijalog iz prethodnog perioda, to nam daje nadu da ima smisla ocjena da je to povoljnija varijanta. Tramp unosi novu temu – temu mira, a nama to treba – navodi Milivojević.
Šta bi moglo da se očekuje od SAD o KiM
Milivojević kaže da je riječ o pragmatičnom prilazu nove američke administracije koji se zasniva na real-politici.
– Ako hoće rezultat, moraju da uvaže real-politiku. Razgovaramo o onome što pravi bolji politički ambijent, to je bila ekonomija i sad postoje ekonomski interesi nove administracije, to je dobra osnova. To je prva stvar. Drugo, oni ne bi tolerisali ekstremizam ovog tipa kojga primjenjuje Kurti. Treće, ukoliko budu htjeli da se uključe, radiće to direktno – ističe on.
Dodaje da to neće biti po metodologiji da je isturena EU, bez rezultata, jer već 10 godina nema rezultata u pregovorima Beograda i Prištine.
– Bliži smo onome što je političko rješenje i što je kompromis, što se nas tiče. Ukoliko se ne budu direktno miješali zadržaće za sebe pravo da budu konačni arbitar uvažavajući američki interes i stanje na terenu – zaključio je Milivojević.