Milijarde snježnih rakova nestalo iz Beringovog mora

October 17, 2022, 9:00 am

Lov na snježne rakove na Aljaski je otkazan prvi put u istoriji nakon što su milijarde ovih morskih ljuskara nestale iz hladnih voda Beringovog mora.

Zvaničnici za ribolov su saopštili da je populacija morskih rakova u Beringovom moru opala ispod propisane granice, a podaci govore da je njihov broj smanjen s oko 8 milijardi u 2018. na milijardu u 2021. godini.

– Snježni rak je daleko najzastupljeniji od svih vrsta rakova u Beringovom moru, a koje se love komercijalno. Zbog toga je šokantna činjenica da su milijarde ove populacije nestale, uključujući ženke i mlade – izjavio je istraživač Bendžamin Dejli.

Drugu godinu zaredom je zabranjen i lov crvenih kraljevskih rakova.

Zvaničnici su rekli da je “prelovljenost” razlog za ukidanje sezone. Mark Štihert, koordinator za upravljanje ribolovom, rekao je da se u okeanima ulovi više rakova nego što priroda može nadomjestiti.

– Da budemo jasni, ovo je strašan procenat – kazao je Štihert.

Međutim, korištenje tehničkog pojma “prelovljenost” zapravo ne govori ništa o uzroku pada broja rakova.

– Mi ovu situaciju nazivamo prelovljenost zbog broja rakova. No, zapravo se ne radi o prelovljenosti ako govorimo o uzroku pada broja rakova. To je jasno”, riječi su Majkal Licova, direktora laboratorija Kodiak.

On tvrdi da su klimatske promjene zapravo značajan faktor u smanjenju broja rakova, odnosno njihovom alarmantnom nestanku.

Snježni rakovi su vrste koje žive u hladnim vodama te ih ima mnogo gdje vladaju temperature ispod dva stepena. Kako se okeani zagrijavaju i morski led nestaje, okean oko Aljaske postaje nepovoljan za život rakova.

– Provedena su istraživanja temperatura u Beringovom moru i Beringovom ledenom pokrivaču 2018. godine, a pokazala su da su temperature posljedica globalnog zagrijavanja – tvrdi on.

Temperature oko Arktika rasu četiri puta brže u odnosu na ostatak planete. Klimatske promjene su uzrokovale brzo topljenje morskog leda u arktikčkoj regiji, posebno u Beringovom moru, a to je u konačnici naglasilo globalno zagrijavanje.

– Zatvaranje ribarstva zbog male količine rakova i kontinurano istraživanje primarni su napori s ciljem obnove ove populacije – rekao je za Si-en-en biolog Itan Nikols.

Štihert je kazao da bi moglo biti nade za budućnost jer se mali snježni rakovi počinju pojavljivati, ali bi i moglo proći tri do četiri godine prije nego oni dostignu zrelost i doprinesu novom rastu populacije.

– To je tračak optimizma, ali je bolje nego da ih ne vidimo. Svake godine planeta postaje malo toplija, a ta varijabilnost je veća u arktikčkim ekosisemima i ekosistemima na visokim geografskim širinama. Ako bismo imali hladniji period, to bi bila dobra vijest za snježnog raka – zaključio je Licov.

(SRPSKAINFO – FOTO: BARBARA WALTON/EPA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *