Predsjednik Glavnog odbora Srpske demokratske stranke Milan Miličević izjavio je povodom nagađanja koja su se pojavila u javnosti o izmjenama izbornog zakona da direktan izbor srpskog člana Predsjedništva BiH ili predsjednika Republike Srpske ne smije biti doveden u pitanje, te da je to nacionalni interes Republike Srpske oko kojeg trebaju da se slože sve političke stranke.
„Izmjene izbornog zakona BiH moraju dovesti do što transparentnijeg i poštenijeg izbornog procesa. Međutim, te izmjene ne smiju da budu političko pitanje koje bi bilo na štetu Republike Srpske. Biranje srpskog člana Predsjedništva BiH u Narodnoj skupštini Republike Srpske ili u Parlamentu BiH bio bi korak unazad u demokratskom smislu, doveo bi do još veće političke nestabilnosti, ugrozio sistem podjele vlasti i međusobne kontrole između različitih institucionalnih nivoa. Međutim, ono što je najvažnije je princip da o dvije najveće funkcije ne bi odlučivao narod, već bi i te funkcije bile derogirane u političku pijacu kojoj svjedočimo zadnju deceniju među poslanicima u oba parlamenta“, rekao je Miličević.
On je naglasio da bi prihvatanje takvih izmjena izbornog zakona od bilo koje političke opcije iz Republike Srpske bilo ravno izdaji nacionalnih interesa, kao i bilo kakva revizija ili demontiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, koju često zagovaraju pojedini zvaničnici Republike Srpske.
„Prijedlog Milorada Dodika za spajanje funkcija Predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH je takođe nešto što bi dalo povoda za dalju razgradnju Dejtona, a cilj je očigledno i formalna koncentracija vlasti i moći u vidu jedne funkcije i jedne osobe. Sam taj prijedlog govori još nešto, a to je da Dodik nema adekvatno riješenje za kandidate za najviše funkcije kao odgovor na moguće kandidate opozicije. Ne treba zato da čudi ukoliko on i njegova politička partija zarad održavanja na vlasti pristanu na pomenute izmjene izbornog zakona, ali to treba da naiđe na žestok otpor ne samo opozicije, već cijele javnosti“, istakao je Miličević.
Po pitanju suštinskih i tehničkih izmjena izbornog zakona Miličević kaže da su uvođenje skenera i video nadzora nužne inovacije koje bi spriječile izborni inžinjering i izbornu krađu poput one koja se desila u Doboju prošle godine ili one koja je spriječena u Tesliću prije dvije godine.
„Skeniranje glasačkih listića ne podrazumijeva bilo kakvu mogućnost izbornog inžinjeringa u smislu da neko mijenja rezultate na serveru takoreći na dugme, kao što su to tumačili neki funkcioneri SNSD-a, jer bi se pored skeniranog i elektronski obrađenog dijela naknadno vršila kontrola klasičnim ručnim brojanjem glasačkih listića, ali bi skeniranjem bio zaustavljen inžinjering na glasačkim mjestima. Takođe imali bismo rezultate za kratko vrijeme nakon zatvaranja birališta, što takođe sužava mogućnost bilo kakve manipulacije“, izjavio je Miličević.