Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravi u dvodnevnoj posjeti BiH. On se u Sarajevu sastao s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Jedna od ključnih tema razgovora odnosila se na infrastrukturne projekte. Crnogorski predsjednik u Sarajevo je doputovao sa brojnom delegacijom crnogorskih privrednika, koji će učestvovati na Privrednom forumu u organizaciji spoljnotrgovinskih komora dvije zemlje.
Za predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića najprije svečani doček uz najviše počasti.
A zatim i tet-a-tet sastanak sa članovima predsjedništva BiH.
Ključni aspekti saradnje između Crne Gore i BiH temelje se na infrastrukturnim projektima.
Podgorica i Sarajevo geografski su dva najbliža glavna grada u regiji udaljena oko 170 km, a putna infrastruktura između njih je najlošija, podsjetio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
Kaže određeni koraci su napravljeni, posebno izdvajajući važnost izgradnje mosta na Tari. Pozvao je i bh. vlasti da dodatnu pažnju posvete dionici puta između Foče i granice s Crnom Gorom.
“U Sarajevo sam došao putem preko Šćepan Polja, i osjetio sam tugu zbog stanja u kom je putni pravac Sarajevo – Podgorica, upućujem poziv svim nadležnim organima u BiH da fokus stave na dio između Foče i granice sa Crnom Gorom”, istakao je Milatović.
Crna Gora je zainteresovana za izgradnju željezničke infrastrukture, pruge koja bi povezala Čapljinu i Nikšić i na taj način dodatno stavila u funkciju Luku Bar ekonomiji BiH.
„Važan prioritet infrastrukturne povezanosti Crne Gore i BiH je i izgradnja Jadransko-jonskog auto-puta, koj je jedan od prioriteta Crne Gore“, dodao je Milatović
Da je unapređenje prevashodno saobraćajne infrastrukture koja povezuje dvije zemlje prioritet građana, saglasna je i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović. Prostora za saradnju ima i u energetici, turizmu, nauci, obrazovanju, ali i bezbjednosti.
“Ono što je interes i ja sam to delegirala i tokom sastanka jeste da se konačno završi i realizuje ono što smo dogovorili u vezi sa integrisanim graničnim prelazima. Mislim, da će to biti od koristi i građanima ne samo turistima, putnicima u svakom pogledu i našoj privredi”, naglasila je Cvijanovićeva.
O dobroj ekonomskoj saradnji govori to da je ukupna spoljnotrgovinska razmjena između dvije zemlje u prošloj godini iznosila 785 miliona KM.
“U pogledu ugovorne regulatirve – više od 50 važnih sporazuma do sada je potpisano, a ima ih još koji mogu unaprijediti saradnju”, rekao je Bećirović.
Član Predsjedništva Željko Komšić rekao je da će današnji privredni forum koji će u organizaciji spoljnotrgovinskih komora dvije zemlje doprinijeti daljem razvoju ekonomske saradnje.
U Sarajevu boravi i brojna delegacija privrednika na čelu sa Privrednom komorom Crne Gore koja će prisustvovati Privrednom forumu koji će dodatno uticati na unapređenje ekonomske saradnje dvije zemlje.
TV K3