Hrvatski predsjednik Zoran Milanović ponovo je poručio da, dok je on predsjednik, hrvatski vojnici i oficiri neće učestvovati u aktivnostima koje Hrvatsku guraju u rat.
Nakon što je prije dva dana Milanović odbio da da prethodnu saglasnost na odluku Vlade o slanju hrvatskih vojnika u misiju podrške Ukrajini i oštre reakcije premijera Andreja Plenkovića i vladajućeg HDZ-a, hrvatski predsjednik je na Fejsbuku ponovo poručio:
– Јednostavno, dok sam ja Predsjednik Republike i Vrhovni komandant – hrvatski vojnici, podoficiri i oficiri neće učestvovati u aktivnostima koje Hrvatsku guraju u rat.
Poručio je da, radilo se o jednom ili stotinu vojnika, ma gdje oni bili – radi se o direktnoj štabnoj podršci zaraćenoj strani koja nije članica NATO-a i to predstavlja izlazak iz okvira nacionalnog interesa Hrvatske.
– Predanost Republike Hrvatske našim saveznicima u NATO-u ogleda se i u činjenici da sam dao saglasnost za povećanje učešća pripadnika OSRH u graničnim zemljama Saveza za gotovo 80 posto, s 300 na 520 pripadnika. Napominjem da Hrvatska ima obavezu da pomaže isključivo saveznicima i to svakodnevno radimo – poručio je Milanović.
Sve ostalo je, kako ističe, uključivanje u rat, što nije i neće dozvoliti.
– Јa odgovaram isključivo hrvatskim ljudima, a ne Vašingtonu i Briselu – tako će i ostati – jasan je Milanović.
Riječ je, naime, o misiji NSATU koja ima tri glavna fokusa: nadgledanje obuke ukrajinskih oružanih snaga u objektima za obuku u savezničkim zemljama, pružanje podrške dugoročnom razvoju ukrajinske vojske i podrške Ukrajini kroz planiranje, koordinaciju donacija sa saveznicima i partnerima, prenos materijala za pomoć i popravku opreme.
Sastoji se od oko 700 članova iz država NATO-a, a iz bilo kakvih procesa isključena je Mađarska. Sjedište NSATU-a je u Visbadenu, u Njemačkoj, s ključnim logističkim središtima na istočnom krilu saveza.
Plenkovićeva vlada tvrdi da bi uloga hrvatskih oficira bila primarno logistička podrška i koordinacija donacija opreme i sredstava za Ukrajinu i da nije predviđeno slanje hrvatskih vojnika u tu zemlju. Iz Vlade Hrvatske ističu da bi do pet hrvatskih oficira u periodu od 2024. do 2026. boravilo u komandi u Visbadenu.
– Zoran Milanović kontinuirano, već godinama, zastrašuje javnost da je namjera učestvovanja u NATO- aktivnostima “slanje hrvatskih vojnika u Ukrajinu” ili “uvlačenje Hrvatske u sukob s Rusijom” – saopštila je Vlada.
Iz Banskih dvora poručuju da “Hrvatskoj ne prijeti nikakvo uvlačenje u rat i Milanović je taj koji takvim potezima nepotrebno izlaže i dodatno izoluje Hrvatsku na međunarodnoj sceni, rušeći njen kredibilitet kao saveznice NATO”.
Uprkos nedavanju saglasnosti Milanovića kao vrhovnog komandanta za uključivanje hrvatskih vojnika u aktivnost podrške Ukrajini, Hrvatska može poslati svoje oficire ukoliko to odluči parlament, dvotrećinskom većinu, predviđeno je Ustavom.
Izvor: Tanjug