Milanović: Ne prestaje orkestriran napad na izgradnju centralnog spomen obilježja u Banjaluci

August 17, 2025, 1:36 pm

Sa žaljenjem moram konstatovati da ne prestaje orkestriran napad na izgradnju centralnog spomen obilježja u Banjaluci od strane pojedinaca koji žele da skupljaju političke poene na temi koja to nikako ne zaslužuje.

Rekao je ovo Dragan Milanović, član Predsjedništva PDP i odbornik u Skupštini grada Banjaluka, koji je istakao da se zadnji napad desio jutros sa javnog servisa, kada su u jutarnjem programu gostovali odbornica SNSD žana Grmuša, istoričan Goran Latinović i predsjednik Udruženja veterana Garda Panteri Petar Cvijetinović.

– Od svega izrečenog jedino bih se složio sa prof. Latinovićem koji je rekao da su republičke vlasti podbacile i nisu bile na visini zadatka. Da jesu ni Banjaluka a ni jedan druga lokalna zajednica ne bi trebala da se bavi ovom temom, a još manje da finansira izgradnju. Ali nažalost, nije bilo ni volje ni želje i trebalo je da se pojavi gradonačelnik Banjaluke i pokrene inicijativu da nakon 30 godina heroji i najbolji sinovi Republike Srpske dobiju spomenik zahvalnosti. Za drugi dio izjave da se nije trebalo žuriti i kako nije kasno da se izgradio i za 50 godina zaista nemam komentar – naveo je Mlanović.

Dodaje da opet mantraju o broju brigada, o nezvaničnim informacija kojim redosljedom će biti ispisana imena itd, iako je bezbroj puta rečeno da će biti obuhvaćeni svi poginuli borci i VRS i policijslih snaga.

-Ali očigledno onome kome nisu dobre namjere nemoguće je objasniti. Imena poginulih boraca će dostaviti BORS, Ministarstvo za boračko invalidsku zaštitu, Centar za istraživanje ratnih zločina i svi drugi koji vode evidenciju a ukoliko bi se desilo da neko od navedenih napravi propust ili nema u evidenciji neko ime, biće ostavljen prostor za naknadni upis – kaže Milanović.

Milanović ističe da uz dužno poštovanje, veliki pijetet i zahvalnost svakom borcu koji je i jedan dan proveo u borbi za očuvanje naših ognjišta, mora reći da borci zaslužuju reprezentativnijeg predstavnika od ovoga koji ih je navodno jutros predstavljao.

-Zaslužuju nekoga ko ratni put nije ukaljao posijeratnim djelima. Zato gospodina neću ni komentarisati. To ću prepustiti zvaničnim predstavnicima Boračke organizacije Republike Srpske. Što se tiče lokacije moram reći da su je upravo birali borci i da izričito nisu htjeli ništa osim centra grada a to je bila jedina lokacija koja je bila na raspolaganju. Centralno spomen obilježje će biti izgrađeno i to je jedino važno a ovi pokušaji bacanja mrlje na ovo partiotsko djelo će biti zaboravljeni kao i njegovi akteri – poručuje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *