To je naveo Politiko, a drugi izvor je ovu izjavu Merkelove protumačio kao upozorenje da bi, ako ne bude postignut dogovor, to moglo da dovede do “kraja EU kakva je dosad bila”.
Politiko prenosi i da su na sastanku bile primjetne tenzije između hrvatskog premijera Zorana Milanovića i njegovog slovenačkog kolege Miro Cerara.
Pozivajući se na neimenovanog slovenačkog diplomatu, Milanović je bio “previše agresivan” na sastanku.
Lideri zemalja EU na mini samitu u Briselu složili su se da treba više da sarađuju oko izbjegličke krize, ali se oko najvažnijih detalja nisu dogovorili – koliko azilanata treba da bude smješteno u Grčkoj.
Nekoliko učesnika sastanka je zatražilo da Grčka obezbijedi smještaj i hranu za 50.000 izbeglica, brojku koju je Atina odbila kao previsoku, naveo je Politiko, pozivajući se na dvoje evropskih diplomata.
I agencija AP je javila da se sastanak odvijao uz tenzije i međusobne optužbe evropskih lidera.
Grčka, Makedonija i Albanija pooštravaju graničnu kontrolu
Grčka, Makedonija i Albanija obavezale su se da će pooštriti kontrolu nad svojim spoljnim granicama u skladu sa zajedničkim planom koji je usvojen na sastanku lidera zemalja članica EU i ostalih država van EU, prenijele su svjetske novinske agencije.
Zvaničnici 11 evropskih zemalja i predstavnici agencija EU juče su dogovorili zajednički plan akcije koji se sastoji od 11 tačaka za suočavanje sa migracionim tokovima na zapadnom Balkanu.
Prema dogovorenom planu, i EU agencija za granice “Fronteks” trebalo bi da pomogne Grčkoj prilikom registracije izbjeglica i migranata koji još nisu registrovani u ovoj zemlji, prenosi “Sputnjik”.
Evropa se našla pod udarom ogromne izbjegličke krize, sa stotinama hiljada migranata koji bez ikakvih dokumenata bježe put Evrope kako bi izbjegli sukobe i siromaštvo u svojim matičnim zemljama.
Prema podacima “Fronteksa”, tokom prvih devet mjeseci ove godine u EU je stiglo više od 710.000 migranata.
(Tanjug – Srna)